Canlı Destek Nedir, Neden Önemlidir

Herkese merhaba, bugün sizlerle son zamanlarda e-ticaret sektöründe popülerleşen ‘canlı destek’ terimini inceleyeceğiz. Pandemi öncesinde de rağbet gören e-ticaret firmaları, pandeminin eve kapanmaları getirdiği o bilinmezlik günlerinde, birçok insanın ihtiyaçlarını gidermesinde en büyük yardımcılarından biri oldu. Öyle ki kalabalık ortamlara girmek, başka insanlarla yan yana durmak, marketten alışveriş yapmak ya da bir restoranda yemek yemek ilk başlarda ürkütücüydü. Bu nedenle ihtiyaçlarımızı internet üzerinden gidermek daha makul oldu.

İnternet alışverişlerini sadece pandemi dönemiyle kıyaslamak doğru olmaz, pandemi öncesinde de internet üzerinden alışveriş yaygındı. Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) gerçekleştirilen “2018 Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması”na göre; internet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan 16-74 yaş grubundaki bireylerin oranı yüzde 29,3 idi. Aynı araştırma 2022 yılında yeniden yapıldığında internet üzerinden alışveriş oranı yüzde 46,2 oldu. Böylece son yıllarda online ticaretin çok büyük bir ivme kazandığını görebiliyoruz.

Online ticaret sektöründe yer alan firmalar farklı çeşit ve kategorilerde geniş ürün yelpazesiyle satış yaparlar. Bu sektörde yer alan firmaların hayatta kalabilmesi için dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise müşteri memnuniyetidir. Müşteri memnuniyetini artırmanın birçok yöntemi vardır. Bugünkü yazımızda online alışveriş sırasında bize müşteri desteği verecek, yaşadığımız sorunların hemen çözülmesini sağlayacak, hızlı bir ‘muhatap’ olarak devreye giren ‘canlı destek‘ teknolojisinin önemini, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını hep birlikte göreceğiz.

Canlı Destek

CANLI DESTEK NEDİR?

 

Canlı destek, bir e-ticaret sitesinin ziyaretçileriyle anlık olarak iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanan bir teknolojidir. Son zamanlarda pek çok firmanın tercih ettiği canlı destek sistemi, ziyaretçilere anında destek ve bilgi sağlayarak müşteri sorunlarının hızlıca çözülmesini sağlar ve satışlarınızı ciddi oranda arttırır. Canlı destek, web sitesi dahilinde açılır pencere özelliği içerir. Sohbet penceresi, web sitesinde bir ziyaretçi bulunduğunda otomatik olarak açılır ve ziyaretçiye yani potansiyel ve yeni müşteriye yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorar. Canlı destek yazılımlarının kendine özgü özellikleri vardır. Bir canlı destek sisteminin anlık ziyaretçi takibi, ticket yönlendirme, ekran paylaşımı, Yazılı, görüntülü ya da sesli görüşme, arşivleme, raporlama, temsilciler arası iletişim gibi birçok özelliği bulunmalıdır.

CANLI DESTEK NE İŞE YARAR?

Bir işletmenin müşterileriyle 7/24 iletişimde kalmasının birçok avantajı vardır. Web sitesine giren bir müşteri açılan sohbet penceresi ile firmayla istediği zaman iletişim kurabilir. Sorularına ve taleplerine hızlı bir şekilde cevap bulan müşterinin firmaya olan memnuniyeti artacaktır. Bir çağrı merkezine bağlanmak ya da mail atarak bilgi almak hem uğraştırıcıdır hem de dönüşü daha geç olur. Müşteriler Canlı destek sayesinde çağrı merkezini aramaktan ya da ilgili birime mail atmaktan çok daha hızlı bir şekilde cevap alabilirler. Bu sistem sayesinde iş yükünüz azalacak ve Online itibarınız da artacaktır.

Investing‘de yer alan bir araştırmaya göre; çağrı merkezlerinde gelen çağrılarda ortalama konuşma süresi 184 saniye. Bir operatör bir müşteriye ortalama 184 saniye ayırırken canlı destek sistemi sayesinde bir operatör aynı anda birden fazla kişiye cevap verebilir. Böylece müşteri hizmetleri ekibinin üretkenliği artar ve firma maliyetleri de azalır.

333
e ticaret chat

Türkiye’de E-ticaret yapan firmaların genel olarak kullandıkları canlı destek
sistemleri sırası ile aşağıdaki gibidir.

  1. Supsis Canlı Destek
  2. Tawk.to Customer Service
  3. Zendesk Chat (Zopim)
  4. Jivochat
  5. Ondestek

 

Canlı destek sisteminde yer alan akıllı tetikleyici sayesinde satışlarınızı artırabilirsiniz. Örneğin siteniz üzerinden satış yapıyorsunuz ve bir ziyaretçi sepetine ürün ekleyip belli bir süre hiçbir işlem yapmazsa akıllı tetikleyici devreye girer ve müşteriye “Size anında yüzde 10 indirim” gibi mesajlar göndererek müşterinizin alışverişi tamamlamasını sağlar. Böylece terk edilen sepet oranı azalırken diğer yandan sipariş sayınızda ciddi oranda artar.

Bahsettiğimiz özellikler ve daha fazlasını yukarıdaki “ Türkiye’deki En Popüler Canlı Destek Uygulamaları” yazımızda Çözüm ortaklarımızdan; Yerli ve Milli olan Supsis size ücretsiz olarak sunuyor. Siz de müşterilerinize canlı destek kurarak satışlarınızı artırabilir, rakiplerinizin önüne geçebilir, etkili ve güvenli müşteri ilişkileri oluşturabilirsiniz.

canli destek eklentileri

Tüm Canlı Chat Uygulamaları (Müşteri ile mesajlaşma) E-ticaret Paketlerimiz ile uyumludur.

5/5 (2 Reviews)

1 Yorum

Muhammed P.
7 Ağustos 2023

Canlı destek için Subsis. Tawk.to veya whatsapp butonu hangisini öneriyorsunuz?

Yanıtla

Yorum Yap :)