Ana Sayfa Facebook Facebook’tan Trafiğimi Nasıl Arttırabilirim ?

Facebook’tan Trafiğimi Nasıl Arttırabilirim ?

306
0

Bana mı öyle geliyor yoksa Facebook sadece sizi Facebook’ta mı tutmak istiyor?

Siteme her bağlantı gönderdiğimde daha az trafik çekiyorum. Ve yıllardır bu şekilde yürüyor.

Başka bir deyişle, Facebook’taki organik hit ölüyordu.

Ve sorunları daha da kötüleştirmek için, yeni bir özellik başlattıklarında size umut veriyorlardı; Örneğin, Facebook Live‘ı başlattıklarında tonlarca fikir elde edersiniz, çünkü bunu organik trafik olarak size sundular… ama artık değil .

Artık Facebook live çıktığında  video başına 30.000+ izlenme elde etmeyi çok isterdim .

Şimdi 10.000 izlenme elde ettiğim için şanslıyım.

Ama, Facebook’tan gerçekten nefret edemiyorum. Onlar için bir iş ve onlar için en iyisini yapmak zorundalar. Bu yüzden Facebook’ta üzülmek yerine, daha fazla organik trafik elde etmenin bir yolunu bulup bulamayacağımı görmek için bazı testler yapmaya karar verdim.

Çünkü bir yolu olmalı, değil mi?

Ve işte son 7 günde Facebook’tan gelen trafiğim:

facebook trafiği

Bu büyük bir artış gibi görünmüyor olabilir, ancak bir ay önce 10.621 ziyaretçi ürettim. Başka bir deyişle, Facebook trafiğimi Aydan aya 10,621 ziyaretçi olarak aldım.

Facebook’ta 1 ayda aldığım trafiği yaklaşı 1 hafta içinde alıyordum artık.

Peki bunu nasıl yaptım?

Kendi kaderini kontrol altına almak

Pazarlamacılar olarak inancımız genellikle büyük devlere dayanıyor… biliyorsunuz, Google, Facebook, YouTube, Instagram, Amazon, Ebay…

Algoritmalarını değiştirmeye karar verirlerse, trafiğiniz aşağı yukarı aynı kalabilir

Bu nedenle, son birkaç yıldır algoritmalara dayanmayan pazarlama kanalları kurdum.

Örneğin, e-posta listelerim aracılığıyla yayınladığım yeni blog gönderileri hakkında bilgi edinebilirsiniz, çünkü her yeni makale yazdığımda  e posta ile sizlere iletiyorum.

Veya tarayıcı bildirimleriyle olabilir .

aboneler

Ne zaman bir blog yazısı veya bir video yayınlasam… tekrar hatırlatma  bildirimleri yoluyla bir mesaj veya bildirim yollarım.

Peki neden aynı şeyi Facebook ile yapamıyoruz?

Tabii ki, herkes gibi duvarınıza veya sayfanıza gönderebilirsiniz, ancak Facebook bunu görmek istemeyen kişilere göstermek istemiyorsa.

Bu yüzden, size aynı özelliğe sahip  Facebook Messenger‘ı gerçekten zorlamaya karar verdim.

Başka bir deyişle, Facebook’taki herkese sohbet özellikleri aracılığıyla doğrudan mesaj gönderebilir ve web sitenize bir mesaj ya da bağlantı gönderebilirsiniz.

Bir algoritma tarafından kontrol edilemeyen bir şey… yazılı mesajlaşmaya veya e-posta pazarlamaya benzer.

129.560 Facebook Messenger kişisinin bu listesini hazırladım ve bloguma sürekli trafik çekmesi için onlardan yararlandım.

Şimdi, bunu yapmak için attığım adımları kesinleştirmeden önce, buradaki taktikler infaz ve dirsek yağı kullanıyor. Roket bilimi değil, yapmak zor değil ama biraz iş gerektiriyor.

Ama önce, Facebook Messenger pazarlamanın nasıl çalıştığını gözden geçirelim.

Facebook Messenger

facebook mesajlaşma listesini büyüt

Öncelikle, bugün Facebook Messenger’ın neden bu kadar iyi çalıştığına bakalım .

Facebook Messenger açık oranları seçkin istatistikler sonrası% 50-80 tıklama oranlarıdır.

Bir e-posta kampanyası gönderdiğinizde, gerçekten iyi bir günde % 20’lik bir açık oran bekleyebilirsiniz . eticaretteyim.com e-posta listem ile ortalama olarak% 28 ila 31 oranında puan alıyorum.

Başka bir deyişle, e-posta bülteninizi 100 kişiye gönderirseniz, 20 kişi açacaktır. Listenizi temizler ve benim gibi çok çalışırsanız, yaklaşık 30 kişi açacaktır, ki bu hala harika değildir.

Ancak, 100 kişiye bir Messenger mesajı gönderdiğinizde, 88 kişi onu açacak ve okuyacaktır .

Messenger’da% 88 oranında açık bir orandan bahsediyoruz. Bu delilik !!!!

Şimdi zamanla, bunun düştüğünü fark edeceksiniz, ancak yine de e-postadan oldukça yüksek.

Ama burası gerçekten ilginçleşdiği yer.

E-posta pazarlamasında, genellikle% 2 ila% 4 arasında bir tıklama oranı görürsünüz. Böylece, gönderdiğiniz her 100 e-posta için sitenize 2 ila 4 tıklama alacaksınız.

Size bir ölçüt vermek gerekirse, tekrar e-postalarımı ayarlamak için çok zaman harcıyorum ve gönderdiğim her 100 e-posta için yaklaşık 6 tıklama alabiliyorum.

Çoğu insanın yüzde 2 ila 4’ünden daha iyi, ancak hala hayat değiştirmiyor.

Messenger ile mi? % 20 tıklama oranı elde edebilirsiniz .

Zamanla, aşağı indiğini göreceksiniz, ancak yine de e-posta pazarlamasından oldukça yüksektir.

Ve sadece pazarlama değil, hemen hemen her endüstri ile çalışıyor. İşte Facebook Messenger’dan yararlanan emlak şirketinin bir örneği :

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, Facebook Messenger, Facebook’ta bir arkadaşınızla nasıl sohbet edeceğiniz, hatta e-postaile mailleşir gibi çalışır. Her zaman tanıtmak veya bağlamak zorunda değilsiniz, sadece bir arkadaşınızla konuşabilirsiniz.

Bu yüzden onların Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul oranları sürekli olarak artmaktadır.

Messenger’ı kullanması öngörülen yaklaşık 140 milyon kullanıcı.

Mesajlaşma uygulamaları da popülerlikteki sosyal ağları aşıyor. Sadece kendinize sorun… haftada kaç kere WhatsApp kullanıyorsunuz ?

Ancak, kilit nokta şimdi başlamaktır, çünkü çalışan diğer pazarlama kanallarında olduğu gibi doygun hale gelecektir. Bu nedenle,listeyi en erken oluşturan kişi, uzun vadede iyi performans gösterme şansına sahip olacaktır.

Zaten Messenger’dan yararlanıyorsanız, Facebook trafiğinizi büyütmeye başlamak için aşağıdaki ipuçlarına atlamanız yeterli.

Değilse, tıpkı e-posta pazarlaması gibi, yazılıma ihtiyaç duyacaksınız, böylece mesajları Facebook üzerinden gönderebilirsiniz. MobileMonkey adlı bu ücretsiz yazılımla başlayabilirsiniz .

Şimdi Messenger listenizi nasıl oluşturabileceğinizi ve tutarlı Facebook trafiği elde edelim.

Taktik 1: Web Sitesi Messenger widget’ı

Kendi testlerim , bir web sitesindeki sohbetin dönüşümleri% 45 artırabileceğini göstermiştir.

Bu yüzden merak ettim, bir web sitesine Messenger bot yüklesem ne olur? (örneğin: kizlaravm.com )

Bunu eklemenin harika yanı, ziyaretçilerin sorularına hemen 7/24 yanıt vermeleridir. Ziyaretçi veya müşteri ile iletişim kopukluluğuna  elveda deyin.

Ayrıca sitede sohbet başlatan herkes Messenger listemde yeni bir kişi oluyor.

Peki bu nasıl çalışıyor?

Bir widget ile web sitenize bir Facebook Messenger bot ekleyin.

Web sitenizi ziyaret eden herkes Messenger iletişimi olmaya davet edilir. Web sitesi trafiği Messenger kişisine dönüşüyor.

Çoğu kullanıcı zaten masaüstü veya cihazlarında Messenger’da oturum açmıştır. Bu yüzden, soruları olduğunda veya bilgi istediğinde ve Messenger widget’ini görünce, ona dokunup yükseldiler – yeni Messenger kişisi.

Siteniz dünyadaki sitelerin% 34’ü gibi WordPress sitelerindeyse, WP-Chatbot adlı bir WordPress eklentisi sitenize Facebook Messenger sohbet eklemenin en hızlı yoludur. Opencart ise Facebook piksel en iyi çözümdür.

Eklentiyi WordPress sitenize kurun, birkaç dakika içinde sitenizde Messenger sohbeti yapın.

Bu widget liste oluşturmayı kolaylaştırır. Aktif bir web sitesi, sitedeki ziyaretçilerden her gün chatbotu meşgul eden yüzlerce veya binlerce yeni kişi bulabilir.

Kendini düşün.Kendine zaman ayır.

Bir sitede bir iletişim formu arama, doldurma ve arkanıza yaslanma ve sorunuzu cevaplamanın ne kadar süreceğini kim bilir beklemeniz daha mı olasıdır?

Yoksa sohbet penceresini açıp, sorunuzu sormak ve anında cevap almak daha mı iyidir, Siz olsanız ne yapardınız ?

Taktik # 2: Facebook’u çalıştırın, Messenger reklamlarına tıklayın

Ücretli trafiği kullanmadan çok şey yapabilirsiniz, ancak gerçekten ateşe biraz yakıt koymak istiyorsanız, bir miktar para  uzun bir yol alır.

Ve bu blog yazısı için 391.58 Dolar harcadım, böylece sizlerle paylaşacak istatistiklerim olacak. 🙂

Facebook Messenger reklamları , reklamı tıklayan kullanıcının, anonim olarak çıkabileceği veya çıkabileceği bir açılış sayfasına gitmek yerine hemen Messenger kişi listenize eklenmesi için kullanılan bir Facebook Reklam biçimidir.

Reklamdaki düğmeyi tıklayan herkes, reklamverene bir ileti gönderdiğinde dönüşüm sağlar – kalıcı bir Messenger kişisi olur.

Önemli olan… reklamverene bir mesaj göndermeleri gerekir . Başka bir deyişle, size bir mesaj göndermelerini sağlamazsanız, Messenger kişi listenize eklenmezler, böylece onlara patlamalar gönderemezsiniz.

Bu yüzden bir otomatikcevaplayıcı kullanmak istiyorsunuz. Hangi kişiyle otomatik olarak konuşmaya başlarsanız, kişi listenize ekleme şansınızı artırmak için her kişiyle konuşmaya başlayın.

İşte bir reklam örneği:

Facebook to-Messenger reklamları sizi ne kadar yayınlayacak?

Kişisel olarak henüz çok büyük bir kampanya ölçeklendirmedim, ancak 391.58 dolarlık bir test bütçesiyle, geleneksel Facebook reklamlarından kabaca% 62 daha fazla yol alabiliyorum.

Fakat yine de, tüm bunların anahtarı otomatikcevaplayıcıda. Bu olmadan, numaraların çok iyi olmayacak.

MobileMonkey’de, Facebook Reklamınıza otomatik yanıtlayıcı oluşturmak için bot içerik oluşturucusunu kullanın.

Ardından, otomatik cevaplayıcıyı Facebook Reklamınıza bağlamak için MobileMonkey’de yeni bir Messenger reklamı oluşturun.

Ardından, otomatik cevaplayıcıyı tüm bot iletişim kutularınızın açılır listesinden seçin ve Facebook Reklam Yöneticisi hesabınıza bağlayın.

Sonuç, Messenger listenize daha fazla kişi yönlendiren düşük maliyetli bir reklam kampanyasıdır.

Facebook Messenger reklamları, e-ticaret ve hizmet işletmeleri de dahil olmak üzere tüm endüstrilerde tekrar tekrar çalışır .

Şimdi, eğer benim gibiyseniz ve işleri biraz daha organik yapmayı ve paradan tasarruf etmeyi tercih ediyorsanız, işte para harcamadan daha fazla iletişim kurarsınız.

Taktik 3: Organik Facebook sonrası cevap verenleri kullanın

Listenizi küçük bir reklam harcamasıyla büyütmek uzun bir yol kat ediyor, ancak bu bir sonraki liste güç taktiği geliştirme tamamen ücretsiz.

Facebook sayfanızda anında yorum yapan herkes Messenger kişiniz olur.

Bir Facebook gönderisi otomatik cevaplayıcı , herhangi bir Facebook yayını hakkında yorum yaparsa kişileri Messenger kişi listenize ekler.

İşte nasıl çalışıyor.

 1. Facebook İşletme Sayfanıza gönderiyorsunuz.
 2. Birisi yorum yapıyor.
 3. Bir Messenger botu otomatik olarak cevap verir ve o kişi cevapladığında, Messenger’da bir kişi haline geldi.

Bu taktiğin bir örneğini burada çalışırken görebilirsiniz:

Facebook postanız ne kadar ilgi çekici olursa, insanların yorum yapması o kadar olasıdır.

Bu tür yayınlar her zaman bir sürü yorum ve bağlantı alır:

 • Sınavlar
 • Yarışmalar
 • Bilmeceler

Bir soruya cevap olarak, hayranlarınızdan bir GIF göndermelerini isteyebilirsiniz. “Patronunu bir GIF ile tanımla.”

Veya bir hikaye anlatmalarını veya “Müşterilerinizin çoğu hangi sektörde?” Gibi bir soru sormalarını isteyin.

Sadece onlara “ne yapıyorsun?” Diye sormak bile süper ilgi çekici çünkü insanlar kendileri hakkında konuşmayı seviyorlar!

Bu mağaza taraftarlardan fotoğrafta kaç tane ördek türü olduğunu söylemesini istiyor. Tahmininizle ilgili yorum yapın ve otomatikcevaplayıcı takibinde bir indirim kodu edinin.

MobileMonkey’de “FB Comment Guard” aracı ile bu tekniğin Messenger iletişim kutusunu oluşturabilirsiniz.

Bu özellik, otomatikcevaplayıcıyı organik bir gönderiye eklemenizi sağlayan şeydir.

Bu tekniği çok seviyorum çünkü zorlu organik Facebook katılımımı takip edebileceğim bir kişi listesine dönüştürüyor.

Taktik 4: Sayfa hayranlarını Messenger irtibatlarına dönüştür

Çapraz tanıtım, trafik paylaşımını ve çeşitli pazarlama kanallarının birbirlerini oluşturmasını sağlayan bir hayranıyım.

Sonuçta, biri sizi bir kanalda takip ederse, güncellemelerinizi de farklı bir kanalda isteyebilir. Bu, herhangi bir zamanda onlarla bağlantı kurma ve içeriğinize erişme şansınızı artırır.

Bu taktik, Messenger bağlantılarını artırmak için çeşitli metodolojileri birleştirir.

Sağlam bir Facebook sayfası oluşturmaya çalıştıysanız, bu hayranları Messenger kişisine dönüştürmek isteyeceksiniz. Hayranlar harika, ancak Messenger kişileri daha iyi, çünkü Messenger kişiselleştirilmiş, etkileşimli, bire bir ve Facebook Haber Kaynağı’ndan çok daha fazla görünürlük sağlıyor.

Facebook’ta organik erişim çok düşük. Belki de Facebook sayfanızdaki hayranlarınızın% 1’i yayınınızı bile görebilir.

Facebook Messenger kullanmak bunu değiştirir. Düşük bir organik erişim yerine, kişiselleştirilmiş, yüksek güçlü etkileşimler elde edersiniz.

Sayfa hayranları otomatik olarak Messenger kişileri olmadığından bu önemlidir. Önce onları davet etmeli veya onlarla bağlantı kurmalısınız.

Sayfa hayranlarınızı Messenger kişisine dönüştürmenin üç yolu.

Öncelikle, bu oldukça açıktır, Facebook Sayfanızdaki CTA düğmesini “Mesaj Gönder” olarak değiştirebilirsiniz.

Şu anda Facebook Sayfası CTA düğmeniz, “Daha Fazla Bilgi” gibi bir düğme ile sitenize trafik gönderiyor olabilir.

“Düzenle Düğmesi” ni görene kadar düğmenin üzerine gelin. Ardından “Sizinle iletişime geç” ve “Mesaj Gönder” seçeneğini seçin.

MobileMonkey’de o düğmeyi tıkladıklarında insanların göreceği mesajı özelleştirin.

Boom. Artık bir Facebook sayfasından “Mesaj Gönder” düğmesini tıklayanlar Messenger kişisi olacak.

İkinci olarak, bir Facebook Posta Otomatik Yanıtlayıcı oluşturun (3. ipucuna bakınız).

Bu otomatik cevaplayıcı basit bir davetiydi –  İrtibatta kalın! Messenger güncellemeleri için kaydolun .

Üçüncüsü, daha sonra, bir Messenger’a Tıkla Facebook Reklam kampanyasının Sayfa hayran kitlesi hedeflemesini kullanabilirsiniz.

Unutmayın, mevcut Sayfa fanlarınızın, tanıdıkları ve güvendikleri bir marka ile daha fazla etkileşim kurmaları için başka bir adım atması daha olasıdır.

Taktik 5: E-posta abonelerinizi Messenger kişilere dönüştürün

E-posta pazarlaması düşük katılım oranına sahiptir.

Facebook Messenger’ın katılımı yüksek.

İçeriğinizi% 2 tıklama oranı veya% 20 tıklama oranına sahip bir kanalda abonelerinize göndermek ister misiniz?

İdeal olarak, yaptığım şeyi yapmalı ve ikisinden de yararlanmalısınız.

Facebook Messenger listenize katılmak için e-posta listenize bir davetiye gönderin. Bunu yapmayı seçenler e-posta aboneleri ve Messenger aboneleri olacaklar, ancak katılım düzeyleri (ve bu nedenle erişiminiz) Messenger’ı kullanarak artacaktır.

En etkili pazarlama yöntemlerinden biri, mevcut kişilerinizi daha etkili pazarlama kanallarına dönüştürmektir.

MobileMonkey’nin chatbot oluşturucusunu kullanarak, hızlı ve basit bir “Ara sıra güncellemeler almak ister misiniz?” Davetiyesinden oluşan bir tercih sayfası oluşturabilirsiniz .

Normalde bir link ekleyeceğiniz herhangi bir yere o davetiyeye link verin.

Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi, bir düğmedeki davetiyeye bağlantı oluşturun.

Ve burada:

Aşağıdakilerdeki Messenger deneyiminize bağlanın:

 • E-posta imzası
 • Blog gönderilerinde CTA’lar
 • QR kodlarında kartvizit
 • Açılış sayfaları
 • Bülten aboneliği formları

Zeki olduğunuz sürece liste. Ve çok iyi çalışıyor!

Sonuç

Her zaman algoritmalarla başa çıkacaksınız, ancak daha tutarlı bir trafik istiyorsanız, meseleleri kendi elinize almanız gerekir.

Sadece bana bakın, e-posta pazarlamasından, push bildirimlerinden ve hatta Facebook Messenger pazarlamasından yararlanıyorum.

Şimdi de metin mesajlaşmasından yararlanmayı düşünüyorum.

Tabii ki, SEO, içerik pazarlaması, ücretli reklamlar, sosyal medya pazarlaması… ve oradaki diğer tüm büyük kanallardan yararlanıyorum.

Fakat çabalarımın büyük bir bölümünü kendi kaderimi kontrol etmeye odaklarım ve siz de yapabilirsiniz.

Başlamadıysanız, Facebook Messenger ile başlayın. Şu anda çok iyi çalışıyor ve bir süre dayanmasını bekliyorum. Anahtar doğru zamanda giriyor ve tam şu anda.

Peki bu strateji hakkında ne düşünüyorsunuz? Facebook Messenger pazarlamasını henüz denediniz mi?

” Neilpatel.com “dan alıntıdır.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz