Ana Sayfa Arama Motorları Google Algoritmaları Nasıl Çalışır? Google’ın ağzından

Google Algoritmaları Nasıl Çalışır? Google’ın ağzından

218
0

Siz milyarlarca web sayfası değil, yanıt istersiniz; Google’ın sıralama sistemleri de size yararlı ve alakalı sonuçları anında sunmak için Arama dizinimizdeki yüz milyarlarca web sayfasından bilgileri ayıklar.

Bu sıralama sistemleri, aradığınız şeyi ve hangi bilgilerin size sağlanması gerektiğini analiz eden bir dizi algoritmadan oluşmuştur. Arama işlevini daha faydalı olacak şekilde geliştirirken, hizmetlerimizden daha iyi yararlanmanızı sağlamak amacıyla algoritmalarımızı da aramalarınızı ve sonuçları daha ayrıntılı değerlendirecek şekilde iyileştirdik.

Google’ın web’den yararlı bilgiler sağlamak için Arama algoritmalarını kullanma yöntemlerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

Kelimelerinizi inceleme

Aramanızın anlamını belirlemek iyi yanıtlar döndürme açısından çok önemlidir. Bu yüzden, alakalı bilgilere sahip sayfaları bulmak için ilk adımımız, arama sorgunuzdaki kelimelerin ne anlama geldiğini analiz etmektir. Dizinde hangi kelime dizelerini aramamız gerektiğini çözmeyi denemek için dil modelleri oluştururuz.

Bu işlem, yazım hatalarını yorumlama kadar basit görünen adımları içerir ve girdiğiniz sorgunun anlaşılması için doğal dili belirleme konusundaki en son araştırmaların uygulandığı çalışmalara kadar uzanır. Örneğin, eşanlamlı kelimeler sistemimiz, bir kelimenin birden çok tanımı olsa bile Arama’nın ne demek istediğinizi bilmesine yardımcı olur. Bu sistemin geliştirilmesi beş yıldan uzun sürmüştür ve farklı dillerde aramaların %30’dan fazlasında sonuçları önemli ölçüde iyileştirmiştir.

Aradığınız bilginin hangi kategoride olduğunu da anlamaya çalışırız. Çok spesifik bir arama mı yoksa geniş bir sorgu mu? Aramanın arkasında ihtiyaç duyduğunuz belirli bir bilgiyi belirten “yorum”, “resimler” veya “çalışma saatleri” gibi kelimeler var mı? O gün yayınlanan içeriği istediğinizi gösteren, trend olmuş anahtar kelimeleri mi arıyorsunuz? Yoksa yakındaki bir işletmeyi mi arıyorsunuz ve yerel bilgiler mi istiyorsunuz?


Aramanızı eşleştirme

Daha sonra, sorgunuzla eşleşen bilgileri içeren web sayfalarını ararız. Arama yaptığınızda, en temel düzeyde, algoritmalarımız uygun sayfaları bulmak için arama terimlerinizi dizinde arar. Bu anahtar kelimelerin bir sayfada ne sıklıkta ve nerelerde (ör. ana başlıklarda mı, başlıklarda mı yoksa metin gövdesinde mi) göründüğünü analiz ederler.

Anahtar kelimeleri eşleştirmenin yanı sıra, algoritmalar potansiyel arama sonuçlarının kullanıcılara aradıkları şeyi ne kadar verdiğini ölçmek için ipuçları arar. “Köpekler” aramasını yaptığınızda, muhtemelen içinde yüzlerce kez “köpekler” kelimesinin geçtiği bir sayfayı istemiyorsunuzdur. Sayfanın sorgunuz için bir yanıt içerip içermediğini anlamaya ve yalnızca sorgunuzu tekrar etmediğinden emin olmaya çalışırız. Dolayısıyla, Arama algoritmaları sayfaların köpek resimleri, videoları, hatta cinslerin bir listesi gibi alakalı içeriğe sahip olup olmadığını analiz eder. Son olarak, sayfalara tercih ettiğiniz dilde öncelik vermek için sayfanın sorunuzla aynı dilde yazılıp yazılmadığını kontrol ederiz.


Yararlı sayfaların sıralaması

Tipik bir sorgu yapıldığında, alakalı bilgiler içerebilecek binlerce hatta milyonlarca web sayfası vardır. En iyi sayfaları üst sıralara yerleştirmemize yardımcı olması için, bu web sayfalarının ne kadar faydalı olduğunu değerlendirmemizi sağlayan algoritmalar da yazıyoruz.

Bu algoritmalar, web’in sunabileceği en iyi bilgileri bulmak amacıyla yüzlerce farklı faktörü analiz eder. Bu faktörler arasında içeriğin tazeliği, arama terimlerinizin kaç kez göründüğü ve sayfanın iyi bir kullanıcı deneyimi sunup sunmadığı gibi bilgiler yer alır. Sitelerin konuyla ilgili güvenilirliğini ve yetkili olup olmadığını değerlendirmek için, birçok kullanıcının benzer sorgular konusunda değer verdiği siteleri bulmaya çalışırız. Aynı konudaki öne çıkan diğer web siteleri de sayfaya bağlantı veriyorsa bu, bilginin yüksek kaliteli olduğuna dair iyi bir işarettir.

Anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanma veya PageRank’i geçiren bağlantılar satın alma gibi tekniklerle arama sonuçlarının üst sıralarına yerleşmeye çalışan birçok spam içerikli site vardır. Çok kötü bir kullanıcı deneyimi sunan bu sitelerin, Google’ın kullanıcılarına zarar vermesi veya onları yanlış yönlendirmesi bile mümkündür. Bu nedenle biz de spam içeriğini bulacak ve Google’ın web yöneticisi yönergelerini ihlal eden siteleri sonuçlarımızdan kaldıracak algoritmalar yazıyoruz.
Daha fazlası için tıklayın


En iyi sonuçları getirme

Sonuçlarınızı sunmadan önce, alakalı tüm bilgilerin nasıl bir araya geldiğini değerlendiririz: Arama sonuçları arasında yalnızca bir konu mu yoksa birden çok konu mu var? Bir dar yoruma odaklanmış çok sayıda sayfa var mı? Kullandığınız arama türü için en yararlı olan biçimlerde çok yönlü bir bilgi kümesi sağlamaya çalışırız. Bununla birlikte, web geliştikçe daha fazla sorguya daha iyi sonuçlar sağlamak için sıralama sistemlerimizi de geliştiririz.


Bağlamı dikkate alma

Konumunuz, önceki arama geçmişiniz ve Arama ayarlarınız gibi bilgilerin tamamı, sonuçlarınızı o anda sizin için en faydalı ve alakalı içeriği sağlayacak şekilde uyarlamamıza yardımcı olur.

Bölgenizle alakalı içerik sağlamak için ülkenizi ve konumunuzu kullanırız. Örneğin, Chicago’daysanız ve “futbol” kelimesini ararsanız Google, büyük olasılıkla size öncelikle Amerikan futbolu ve Chicago Bears ile ilgili sonuçları gösterecektir. Bununla birlikte, “futbol” kelimesini Londra’dan ararsanız Google, futbol ve Premier League ile ilgili sonuçları daha üst sıralara yerleştirecektir. Tercih edilen bir dil ayarlayıp ayarlamamanız veya Güvenli Arama‘yı (müstehcen sonuçları filtrelemeye yardımcı olan bir araç) etkinleştirip etkinleştirmemeniz gibi Arama ayarları da hangi sonuçları yararlı bulabileceğinizle ilgili önemli bir göstergedir.

Bazı örneklerde, arama sonuçlarınızı en son Arama etkinliğinizle ilgili bilgileri kullanarak da kişiselleştirebiliriz. Örneğin, “Barcelona” araması yaparsanız ve kısa süre önce “Barcelona Arsenal maçı” araması yapmışsanız, bu bize şehir yerine futbol kulübü hakkında bilgi istediğiniz konusunda önemli bir ipucu verebilir. Arama deneyiminizi iyileştirmek için hangi arama etkinliklerinin kullanılacağını myaccount.google.com adresinden kontrol edebilirsiniz. Bu adreste ayrıca Google hesabınıza kaydedilen verileri de ayarlayabilirsiniz.

GOOGLE MAKALELERDEN ALINTIDIR. YAZISINI TIKLAYIP ORJİNALE ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADA PAYLAŞILMASININ SEBEBİ DAHA RAHAT VE KOLAY ULAŞABİLMENİZ İÇİNDİR.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz