Ana Sayfa Arama Motorları Google Arama nasıl çalışır ? GOOGLE TARAMA VE DİZİN EKLEME

Google Arama nasıl çalışır ? GOOGLE TARAMA VE DİZİN EKLEME

390
0

Tipik bir sorgu yapıldığında, alakalı bilgiler içerebilecek binlerce hatta milyonlarca web sayfası vardır.

Öyleyse Google, arama sonuçlarınızda göstereceği içerikleri nasıl belirliyor? Bu yolculuk daha siz arama sorgunuzu yazmadan başlar…

Tarama ve dizine ekleme

Siz şu an bu satırları okurken Google, web sayfalarında bulduğu bilgileri ve Arama dizinindeki herkese açık diğer içerikleri düzenlemek için web tarayıcıları kullanmaktadır.

Arama işlevi bilgileri nasıl düzenler?

Siz arama yapmadan önce, web tarayıcıları yüz milyarlarca web sayfasından bilgileri toplar ve onları Arama dizininde düzenler.

Tarama işlemi geçmiş taramalara ait web adreslerinin ve web sitesi sahiplerinin sağladığı site haritalarının listesiyle başlar. Tarayıcılarımız bu web sitelerini ziyaret ederken, o sitelerdeki bağlantıları kullanarak diğer sayfaları da keşfederler. Yazılım özellikle yeni sitelere, mevcut sitelerdeki değişikliklere ve geçersiz bağlantılara dikkat eder. Bilgisayar programları, hangi sitelerin taranacağını, her siteden kaç sayfanın ne kadar sık getirileceğini belirler.

Site sahiplerine, sitelerinin Google tarafından nasıl taranacağına ilişkin ayrıntılı seçenekler sunmak için web yöneticisi araçları sağlarız. Böylece sitelerindeki sayfaların nasıl işleneceğiyle ilgili ayrıntılı talimatlar verebilir, yeniden tarama isteğinde bulunabilir veya “robots.txt” adlı bir dosyayı kullanarak taramayı tümüyle devre dışı bırakabilirler. Google asla ücret karşılığında sitelerin daha sık taranmasını sağlamaz. Kullanıcılarımız için mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak üzere tüm web sitelerine aynı araçları sunarız.

Tarayarak bilgileri bulma

Web, içerdiği milyarlarca kitapla sürekli büyüyen ancak merkezi bir dosyalama sistemi bulunmayan bir kitaplık gibidir. Herkese açık web sayfalarını keşfetmek için web tarayıcıları olarak bilinen yazılımları kullanırız. Tarayıcılar, tıpkı sizin web’de içeriklere göz atarken yaptığınız gibi web sayfalarını inceler ve o sayfalardaki bağlantıları takip eder. Bağlantıdan bağlantıya giderek web sayfalarıyla ilgili bilgileri toplar, bu bilgileri Google’ın sunucularına iletirler.

Bilgileri dizine ekleyerek düzenleme

Tarayıcılar bir web sayfası bulduğunda, sistemlerimiz normal tarayıcıların yaptığı gibi sayfanın içeriğini oluşturur. Anahtar kelimelerden web sitesinin güncelliğine kadar önemli işaretleri not eder ve tümünü Arama dizinimizde takip ederiz.

Google Arama dizininde, boyutu 100.000.000 gigabaytın üzerine çıkan yüz milyarlarca web sayfası vardır. Bunu kitapların arkasında bulunan dizinlere benzetebiliriz. Dizine eklediğimiz web sayfalarında görülen her bir kelime için bir giriş bulunur. Bir web sayfasını dizine eklediğimizde onu içerdiği tüm kelimelere ait girişlere ekleriz.

İlgilendiğiniz kişileri, yerleri ve öğeleri daha iyi anlamak için anahtar kelime eşleştirmenin de ötesine geçmek üzere Bilgi Grafiği’nden yararlanırız. Bunu yapmak için sadece web sayfalarıyla ilgili bilgileri değil, başka türden bilgileri de düzenlemekteyiz. Bugün Google Arama, belli başlı kütüphanelerdeki milyonlarca kitapta metin aramanıza, yerel toplu taşıma şirketinizin sefer saatlerini bulmanıza veya Dünya Bankası gibi herkese açık kaynaklardan veri almanıza yardımcı olabilecek düzeydedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz