Marka Yönetimi

Marka Yönetimi

Marka yönetimi ile e-ticaret ve pazarlamada markanızın ürün ve hizmetlerini kısa sürede geniş kitlelere tanıtarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bir markanın “marka” olarak kendisini kabul ettirerek hedef kitlesine güven verebilmesi için markanın stratejik noktalarla yönetilmesi son derece önemli bir adımdır. İçinde yaşadığımız çağın dijital yapıda olması ve sürekli kendisini geliştirerek yenilemesi de markanın doğru şekilde yönetilmesini kaçınılmaz bir gereklilik olarak ortaya koymuştur.

Piyasada birbirine benzeyen hatta birebir aynı olan sayısız ürün ve hizmetler vardır. Eğer siz marka olarak kendi ürün ve hizmetlerinizi diğer benzerlerinden farklılaştırmak ve bir adım öne çıkarmak istiyorsanız o halde marka yönetimi konusunda mutlaka uzman desteği alarak markanızın değerini korumak ve geliştirmek adına stratejik adımlar atmalısınız.

Marka Yönetimi Nedir?

E-ticaret ve pazarlama sektörü kendi içerisinde canlı ve haliyle de sürekli değişen bir sektördür. Bu sektörde var olmak ürün ve hizmetleri benzerlerinden farklı kılarak hedef kitleye ulaştırmak ise aynı zamanda markalaştırmayı beraberinde getirmektedir. Online itibar yönetimi, sosyal medya yönetimi, kurumsal kimlik gibi tüm disiplinleri bir arada değerlendirerek doğru bir şekilde yönettiğiniz firmanızın markalaşması da kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

Marka yönetimi yani diğer adıyla markalaşmak sürekli devam eden bir süreçtir. Dolayısıyla da ürün ve hizmetlerinizi ifade eden markanızı, farklılığını ön plana çıkararak bu farklılığı koruyabilmek adına markanızı sürekli doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Firmanızı bir marka haline getirdiğinizde bu süreç bitti demek değildir.

Sektörde her zaman ilk sıralarda ya da lider konumunda yer alabilmek için mutlaka sürekli markanızı en doğru stratejik adımlarla yönetmelisiniz. Bu noktada uzman desteği şarttır. Eticaretteyim.com olarak bizler bu süreçte uzman kadromuz ile birlikte markanızı en iyi ve en doğru şekilde yönetmeniz için tüm size özel taktikleri sizlere sunmaktayız.

Stratejik Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?

Markalaşmak bir sonuç olsa da meydana gelen markayı yönetmek, süreklilik gerektiren bir süreçtir. Bu süreç, uzman personellerimiz tarafından belirli noktalar dahilinde ilerletilerek yürütülür. Bu sürecin ön hazırlık aşamasında ise;

  • Stratejileri belirlemek,
  • Markanın amacını belirlemek,
  • Doğru bir yönetimi sistemi oluşturmak gelir.

Ön hazırlık aşaması sonrasında ise marka yönetimi;

  • Analiz
  • Süreç
  • Raporlama olmak üzere üç ana başlıkta markanız için özel olarak uygulanır.

Başlangıç aşamasında ön hazırlıkta belirlenen stratejiler göz önünde bulundurularak hedef kitle, pazaryeri, rakip, ürün, ihtiyaçlar ve benzeri gibi tüm detaylar analiz edilir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular ile markanın amacı belirlenerek süreç başlamış olur. Ardından yönetim üzerine çalışmalar yapılır.

Son aşamada ise markanın sürekliliğini bu çalışmalar eşliğinde sağlayabilmek adına günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak düzenli şekilde raporlamalar yapılır. Bu çalışmalar markanızın yönetimi ve dolayısıyla da sürekliliği için olmazsa olmaz çalışmalardır.

Markanız bünyesinde bu alanda profesyonel ekipleriniz yok ise bu çalışmaları profesyonel bir ekiple gerçekleştirmeniz markanızın geleceği açısından son derece önemlidir. Eticaretteyim.com bu konuda uzman kadrosu ile sizlere her zaman profesyonel destek hizmetleri sunmaktadır.

Marka Yönetimi Neden Önemlidir?

Marka yönetimi, hedeflediği kitleye ürün ve hizmet sunan firmanın kurumsal bir yapıda olduğunu ispatlamanın ve dolayısıyla da hedef kitleye güven vermenin şartlarının başında gelir. Süreç yönetimi, insan kaynakları, meslek içi eğitim gibi tüm süreçler markanın yönetim sürecini oluşturan unsurlar olduğundan bu süreç geniş kapsamlı bir süreçtir.

Yeni kurulmuş ve henüz markalaşma sürecini tamamlamamış olan bir firma, genel bir tabirle ilkellik evresinde olarak tanımlanır. Doğru analizler, stratejiler ve yönetim süreci ile marka yönetimi gerçekleştiğinde ise firmanızın kurumsal yapıda ve güvenilir bir marka olduğunu kanıtlayabileceğinizden ötürü aynı zamanda firmanızı ilkellik evresinden de çıkarmış olursunuz.