Dropshipping Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

Drop Shipping, kişinin kendisine ait olmayan bir malı üzerine kar payı ekleyerek satması işlemidir. Bu açıdan dropshippingin stoksuz satış olarak adlandırıldığını söylemek de mümkündür. Bir e ticaret yöntemi olan bu işlemi e ticaretten ayıran en temel unsur ise yukarıda da yazılmış olunduğu gibi stoksuz bir satış yöntemi olmasından gelmektedir.

 

Stoksuz satış birçok açıdan avantajı bulunan bir satış yöntemidir. Her şeyden öce bu yöntem ile satış yapan kişi, herhangi bir paketleme, nakliye, ambalaj ücreti ödememektedir. Bu yöntem ile satış yapan kişi, başka bir firma ya da kişiden hazır bir şekilde satın aldığı ürünleri yine o firma üzerinden alıcıya iletmektedir. Yani ürünün paketlemesini, üretilmesini ya da alıcıya kargolanmasını üretici firma veya kişiler üstlenmekte, satıcı ise firmanın ürünlerini talepkarlar ile buluşturmaktadır. Buna ek, satıcının depolama gibi bir sorumluluğu da masrafı da söz konusu değildir. Çünkü zaten yaptığı satışın adı stoksuz satıştır.[/vc_column_text]

 

dropshipping-nedir

dropshipping-nedir

 

Dropshipping ile e-ticaret arasındaki farklar nelerdir

“Dropshipping ile e-ticaret arasındaki farklar nelerdir?” sorusuna verilebilecek en temel cevap şudur; eticarette iki temel unsur vardır. Bu unsurları “alıcı” ve “satıcı” olarak belirtmek mümkündür. E-ticarette alıcı ile satıcı arasında var olan herhangi bir aracı kurum veya unsur yoktur. Dropshipping iş modelinde ise durum şu şekildedir; müşteri, üretici olarak da adlandırılan tedarikçi ve perakendeci.

Müşteri, söz konusu malı talep eden kişidir. Tedarikçi veya üretici malın gerçek sahibidir. Perakendeci ise söz konusu malı üreticiden alıp tüketici ile buluşturan kişidir. Tedarikçinin görevi ürünü üretmek, üretilen malın stok durumunu kontrol etmek, stok yenilemek ve müşterinin talebini yerine getirerek malı tüketiciye iletmektir. Perakendecinin görevi ise stok kontrolü yapılan malı talep eden kişiyi bulmaktır

 

 

dropshopping-nasil-yapilir

dropshopping-nasil-yapilir

 

Dropshipping Nasıl Yapılır? Dropshipping ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

 

  1. Görsel Seçimi

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur görsel seçimidir. Satılacak olan ürünün görseli ürünü tüm hatları ile gerçeğe en yakın şekilde göstermelidir. Görselin çekildiği ortam ve elektronik eşya bazen ürünü olduğundan daha farklı gösterebilir. Bu farklılığı önlemek için açıya, ışığa ve cihaz seçimine dikkat edilmelidir.

 

 

  1. Para Havuzu

Bazı online Pazar platformları kendi bünyelerinde bir “para havuzu” uygulaması bulundurur. Para havuzu, alıcının ve satıcının haklarının garanti altına alınmasını sağlar. Para havuzu bulunan online Pazar platformlarında alıcı satın aldığı ürünü onayladığı veya belirtilen sürede herhangi bir iade talebi oluşturmadığı zaman para satıcının hesabına aktarılır. Alıcı ürünü onaylamadan satıcının belirli süreden önce parayı alması söz konusu olmaz. Bu sistemde yapılan alışveriş şu şekilde olur; alıcı, beğendiği ürünü sepetine ekledikten sonra satın alma işlemini gerçekleştirir. Alıcının yapmış olduğu ödeme alıcı siparişini alıp onay verene dek para havuzunda kalır. Alıcının onay vermeyi unutması ya da herhangi bir iptal talebinde bulunmaması halinde yasal onay süreci dolar dolmaz perakendeci ücretine kavuşur. Yasal onay süreci birçok platforma 3 gün ile sınırlıdır.

  1. Firmanın Güvenilirliği ve Memnuniyet Seviyesi

Alıcı, alışveriş yaptığı firmanın yorumlarını referans olarak görmelidir. Olumsuz yorum alan bir firmadan alışveriş yapmak riske girmek ile eşdeğerdir.

 

Dropshipping Karlı Bir Para Kazanma Yöntemi Midir?

İnternetten para kazanma yolları dendiğinde akla gelen yöntemlerden biri de stoksuz satış yöntemidir. Bu yöntem ile elde edilecek kar, kişinin pazarlama yeteneğine ve girişimci kişiliğine bağlıdır. Ancak temel itibari ile bakıldığında bu yöntemde stok, nakliye, paketleme gibi masraflar söz konusu değildir. Yani her şeyden önce birikmiş bir sermayesi bulunmayan kişiler için stoksuz satışın internetten para kazanma yolları arasında en karlılardan biri olduğunu söylenebilir.

!/?“Eticarette sizler  TL ile minimum komısyon ekleyip satarken  kazancınızda minimumdur. 

Dövizde ise minimum komısyon ile Türk lirasına oranen  daha iyi kazanç elde edilmektedir.”

 

 

Dropshipping Nedir – Dropshipping Nasıl Yapılır? #1

Neden Komisyonlu satış veya Satış ortaklığı ?

eticaret

Eticaret

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Genel Toplam: 6 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir