E-Ticarette Rakip Analizi Neden Önemli?

eticaret

E ticarette gerekli ve istenilen başarının sağlanabilmesi için, e ticaret de rakip analizi neden önemli sorusunun cevabının bulunması gerekmektedir. İstenilen müşteri potansiyeline sahip olarak büyüyen bir e ticaret şirketinin rakip olarak karşısındaki firmaları tanıması, onların özelliklerini ve stratejilerini bilmesi gerekmektedir. Rakipleri tanımayan firmaların başarıları da yeterli seviyede olmayacaktır

Rekabet Analizi Nedir?

E ticaret rekabet analizi, rakiplerin ne şekilde işlemler yaptığının ve hangi stratejileri uyguladıklarının takip edilerek onlarla ne doğrultuda rekabet edileceğinin planlanmasıdır. Rekabet analizi bir şirket için başarının temelini oluşturmaktadır.

Bir firma ile rekabet edilecekse o firmanın iyi ve kaliteli bir firma olması gerekmektedir. Rakip firmanın başarılı olması, onu rakip olarak gören firmaların başarılarını da etkileyecektir. Rakip firmanın yanlış ve doğruları görülerek ona göre bir strateji planı oluşturulabilecektir.

E Ticaret Rekabet Nedir?

E ticaret sitesi sahipleri belirli planlar ve programlar dahilinde stratejiler uygulayarak diğer rakiplerinin önüne geçmek isterler. Bu sayede onların şirket için yaptıkları görülerek, nelerin yapılıp yapılmayacağın öğrenmiş olurlar ve şirketlerini ona göre yönetirler. Buna e ticaret rekabet denir.

Rakip Analizi

E Ticarette Rekabet Analizi Nasıl Olur?

E ticaret rekabet analizi bilinmesi gereken bazı durumların işletme için uygulanması ile olacaktır.

 • E ticaret sitesi için reklam verilecekse bunun için çok takip edilen bilinen firmaların olması gerekmektedir. Müşteri sayısı daha fazla olan firmaların reklamlarına ulaşan sayısı daha fazla olmaktadır.
 • Site için verilecek olan reklamların SEO uyumlu olması gerekmektedir. Bu sayede arama motorlarında en üste çıkarak e ticaret sitesinin görünürlüğü daha da artmış olacaktır. Ayrıca rakip firmaların hangi sitelere daha çok reklam verdiği takip edilerek bunun üzerine de bir çalışma yapılabilir olmalıdır.
 • Rakiplerin pazarlardaki aynı ürüne verdiği fiyat belirlenerek ona göre bir fiyat belirleme imkanı da olmaktadır.
 • Rakip firmaların ürünleri tesliminde nasıl bir yol izlediği takip edilerek müşteri memnuniyeti konusunda ona göre bir planlama yapılabilir.
 • Rakip firmaların ürünlerini ve sitelerini sosyal medya üzerinden ne şekilde tanıttığı ve nasıl istenilen müşteriye ulaşıldığı görülüp ona göre bir araştırma yapılabilir.
 • Rakiplerin hangi kesime nasıl hitap ettikleri belirlenerek o doğrultuda bir strateji uygulanabilir.
 • Rakip firmaların diğer firmalardan hangi durumda farklılık gösterdiği belirlenerek, şirket ona göre daha dikkat çekici ve farklı bir proje geliştirilebilir.
 • E ticaret swot analizi ile rakip olarak görülen firmanın güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenerek şirket için ne derecede zararlı veya faydalı olduğu tespit edilebilir.
 • Rakip firmanın amacının belli olması, rakip olan firmaların bir bakıma amacını belirleyen önemli bir etken olacaktır.
 • Rakip firmalardan farklı olarak hangi alanlara daha fazla yönelmenin doğru olduğu araştırılarak geliştirilebilir.
 • Rakip firmaların son güncellemeleri takip edilerek, gündeme ve toplumun yenilenen beklentilerine ne derecede ayak uydurduğu gözlemlenebilir.

1 Yorum

Işil
21 Ekim 2023

E-Ticarette rakip analizi gerçekten ne kadar önemli? Bu konuda daha fazla bilgi verilebilir mi? Şimdiden teşekkürler!

Yanıtla

Yorum Yap :)