Ebay’de Satış Yapma Rehberi 2021 – 2022

Ebay de satış yapmak alternatif satış kanalları arayanlar için etkili bir yöntem olabilir. Sistem kullanımı ve işlem detayları açısından birçok kişinin dikkatini çeken bu platform 1995 yılından bu yana devam ediyor. Türkiye’den kullanmak için Paypal ödeme sisteminin geçerliliğinin yeniden gelmesi gerekiyor

Dünyanın en büyük açık artırma ve online satış sitesi olarak bilinen Ebay geniş kullanıcı kitlesine sahiptir. Son dönemlerinde online satış pazar konusuna daha çok odaklanıyor. Kayıt ve bazı aşamaları geçen platform kullanıcıları ürünlerini satabiliyor.

Yurt Dışında Şirket İle Paypal’sız Satış Yapmak

Paypal hesabı açmak için yurt dışı şirketi üzerinden bir kullanım yapabilirsiniz. Tanıdık vasıtasıyla bir hesap aktarımı olabilir. Yalnızca alıcı olanlar Western Union kullanabilir.

Ebay’de Satış

Yapmak & Kargo Süreci

Ebay satış süreci esnasında temek hedefinizin ne satacaksanız onu doğru şekilde karşı tarafa göndermek olmalıdır. Bu platformdan satışlarınız uluslararası olabileceği için analiz doğrultusunda sonuçlara ulaşmalısınız. Birkaç farklı kargo seçeneği sunmakta olan Ebay’de optimizasyon önemlidir.

Ebay İş Yapısı Faydası Nedir?

Sistem açısından Ebay satış pazarlama sisteminde kendi kendine yeten bir işleyişi görebilirsiniz. Birçok satış gerçekleşirken maliyetli bir süreç olacaktır. Bütçe ayrılması ve ödeme alt yapısı yanında her bölümden yüksek verim alabilirsiniz

soru2

Ebay Komisyon Oranları Nedir?

Ebay komisyon kesintisi ürün kategori ve kargo süreçlerine göre değişebiliyor. Onaylanan süreçlerde kesinti ardından hesaba aktarım gerçekleşir. Eklediğiniz kategoriye göre ürün başına ücreti ödersiniz.

  • Açık arttırma yolu ile ürün girdi ödemesi alındığını belirtmek gerekiyor.
  • Ebay komisyon kredisi, açık artırmadan ürün satıldığında alınır.
  • Ücretsiz ürün girdisi yapılan yerler listesini aylık şekilde alabilirsiniz.

Ebay’de işlem yapmadan önce siteyi tanımaya çalışmalısınız. Hazırlık aşaması olarak da düşünülen bu dönemde aceleci davranmadan değerlendirme yapın.

ebay animasyon

Ebay’de Ürün Girişi Yaparken Nelere Önem Vermeli?

Ebay sisteminden ürün girişlerinizde satışı olacak ürünlerde mutlaka net ve etkileyici bir fotoğraf oluşturmalısınız. Ebay ürün açıklamasını alıcı gözünden uygun şekilde yazmalısınız. Verdiğiniz bilgilerle gerçek doğru olmalıdır.

Marka Değeri Açısından Ebay’de Satış

Kendinize ait bir marka oluşturmak istiyorsanız, gerçek mağazanız üzerinden e ticaret sitesi kurarak devam edebilirsiniz.  Ebay satış platformunda marka değerinizin öne çıkması diğer alanlara göre daha zordur. Özellikle Türkiye’deki satış kanalları geçerli olmayan bir ödeme kanalı ile yapıldığı için daha da kısıtlanan bir platform olduğu söylenebilir.

Ebay ödeme yöntemi konusunda bir sıkıntı olmadığını düşünüyorsanız bu alanda satışlarınızı devam ettirilebilirsiniz. Bir yandan da kurumsal kimliğinizi destekleyen reklam pazarlama çalışmalarına odaklanabilirsiniz.

1. Ebay Nasıl Bir Site?

Türkiye’de veya yurt dışında kullanacağınız Ebay satış sitesini tanıyın. İnternette platforma doğrudan bir giriş yaparak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

2. Hesap İsminizi İsabetli Seçin

İsim ve ürün satışlarınız arasında paralellik vardır. Çok uzun olmayan ve dikkat çekici bir isim seçmelisiniz.

3. Kayıt Esnasında Bilgileriniz Tam Olmalıdır

Ebay kayıt işlemlerinde kişilerin bilgilerini doğru ve eksiksiz şekilde girmeleri gerekiyor.

4. Ebay’da Ödeme ve Diğer Aşamalar

Ödeme yöntemi paypal seçerek devam edebilirsiniz. Ayrıca şu işlemleri yapmanız sürece sağlam bir zeminden devam edebilmeniz için önemlidir:

  • Hesabınızı açınca birkaç tane ürün satın alın. Olumlu yorum için önemlidir.
  • Profilinizi düzenleyin, kontrol ederek eksikleri tamamlayın. Bu aşama satış öncesi aşamadır.
  • Ne satacağınıza karar verirseniz daha net bir kazanç sağlayabilirsiniz. Satacağınız ürün özelleştirilen tercihler olabilir.

2 Yorum

Fati̇h
21 Ekim 2023

Bu yazıda Ebay’de satış yapmanın avantajlarından bahsedilmişsiniz. Ancak sizce bu kadar büyük bir platformda rekabet etmek kolay mı? Ben rekabetin çok zor olduğunu düşünüyorum. Sizce nasıl bir strateji izlemek gerekir?

Yanıtla
Ebay'da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey - Eticaretteyim
22 Ekim 2023

[…] Ebay’de Satış Yapma Rehberi 2021 – 2022 […]

Yanıtla

Yorum Yap :)