E-ticaret Türleri Nelerdir? B2B, B2C ve C2C Nedir?

E-ticaret Türleri Nelerdir? B2B, B2C ve C2C Nedir?

Son zamanlarda büyük ve küçük işletmeler tarafından sık olarak kullanılan B2B, B2C ve C2C terimlerinin anlamları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. E ticarette sıklıkla kullanılan bu kavramlar şirketlerin iş modellerini ve hangi iş modelleriyle alıcı ve satıcı arasındaki ticaretin sağlandığını ifade etmektedir. Bu kavramlar İngilizce terimlerin kısaltılmış hali olmaktadır.

İnternetten yapılan alışverişlerin sıklaşması ve buna bağlı yeni e ticaret şirketlerinin kurulması bu kavramların daha sık kullanılmasını sağlamaktadır. B2B, B2C ve C2C nedir sorusunu cevabı kavramlarının anlamlarını bilmekte saklıdır.

B2B, B2C Nedir?

B2B modeli İngilizce terim olan businesstobusiness yani şirketten şirkete veya firmadan firmaya anlamlarını taşımaktadır. B2B iş modeli işletmelerin ve firmaların birbirleriyle yapmış oldukları ürün pazarlama satış işlemlerini temsil etmektedir. İşletmeler B2B modelini tercih etmek durumundadırlar. 

Çünkü üretim faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için firmadan firmaya ürün tedariği sağlanmak gerekmektedir.

B2B modeline örnek olarak toptancı bir firmanın ürünlerini perakende bir firmaya satması, işletmeden işletmeye ürün satışının gerçekleşmesini sağlaması verilebilmektedir. Bu model çok büyük şirketler tarafından tercih edilebileceği gibi çok küçük firmalar tarafından da tercih edilmektedir.

B2B modelinde bazı şirketler faaliyetlerini sürdürebilmek için bazı firmalardan destek almak durumunda kalırlar. Bir iş yerinin insan kaynakları iş yerine eleman almak istediğinde, kendi çapında yeterli olamayabilecektir. Bu durumda daha donanımlı ve büyük şirketlerden destek alacaktır.

B2B modeli işletmelerin faaliyetleri daha sağlıklı ve doğru yürütebilmeleri için kullanılması zorunlu olan modeldir.

B2C, İngilizce terim olarak businesstocustomer yani firmadan tüketiciye veya şirketten tüketiciye yapılan alışveriş işlemini ifade etmektedir. İnternet sitesi üzerinden hepsiburada ve N11 gibi alışveriş siteleri üzerinden satıcı firma ve tüketici ile doğrudan yapılan alışverişi kapsamaktadır.

B2C modeli kullanım şekilleri olarak ikiye ayrılmaktadır. İlkinde şirketlerin ürünleri e ticaret sitesi aracılığı ile satmak üzere alması şeklidir. İnternetten yapılan alışverişler bu hizmet kapsamında yer almaktadır.

Diğer bir kullanım şekli olarak işletmelerin ürünlerini arada aracı bir firma olmadan doğrudan tüketici ile buluşturduğu hizmettir. Arada aracı bir firma olmadığı, ürünlerin direkt olarak satıcından alınması alınacak ürünün maliyetinin düşük olmasını sağlayacaktır.

B2B ve B2C modeli e ticaret kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. B2C modelinin alıcı ve satıcıya sağlamış olduğu avantajlar birçok kullanıcının dikkatini çekmektedir.

B2C E-ticaret Modelinin Avantajları Nelerdir?

b2c

B2C modeli sağlamış olduğu kolaylıklar sık tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

 • E ticarette B2C alışveriş modeli ile standart normal pazar alışverişi karşılaştırıldığında aradaki maliyet farkının oldukça farklı olduğu görülmektedir. Pek çok yönüyle e ticaret alışverişinin maliyeti daha düşük olacaktır.
 • E ticaret B2C modeli ile müşteriye doğrudan ulaşmak daha kolay olacaktır.
 • B2B modelinde satın alınacak ürünlerle ilgili pazarlık yapma imkanı bulunmaktadır. Bu sayede daha uygun ürün alınabilme imkanı olurken, B2C modelinde böyle durum söz konusu değildir. Ürün için belirlenen şartlar ve ücrette değişiklik yapılamamaktadır.
b2b & b2c

C2C Nedir?

C2C modeli, İngilizce terim olan customertocustomer yani tüketiciden tüketiciye kavramını ifade etmekle birlikte, tüketiciler arasında yapılacak olan alış ve satış işlemlerini ifade etmektedir. Açık arttırma ile ürünlerin satışa sunulması veya bazı internet sitelerinde yer alan tüketicilerin ürünlerini satışa çıkarması gibi durumları ifade etmektedir.

 

C2B Nedir?

C2B modeli tüketicilerin firmalara sağlamış ve önermiş oldukları ticaret sistemini ifade etmektedir. Bu modelde ikinci el bir ürünü firmaya ilettiği takdirde yeni ürünü indirimli alma veya serbest zamanlı olarak çalışmak verilecek en uygun örnekler arasındadır.

B2G Nedir?

B2G modeli işletmeler ile devlet arasındaki ürün ve hizmet alış satışını ifade etmektedir. Devlet kurumlarının internet üzerinden faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için yazılım, veri tabanı gibi bazı önemli kiralama işlemlerini gerçekleştirebilmesidir

C2G Nedir?

C2G modeli devlet ile tüketiciler arasındaki ticari işlemleri ifade etmektedir. Okul harçlarının internet aracılığı ile ödenmesi veya vergilerin yine internet üzerinden devlete ödeniyor olması bu modele verilecek en uygun örnekler arasındadır.

C2C iş modeline örnek olarak sahibinden com,  LETGO gibi internet siteleri örnek olarak verilebilmektedir. Bu modelin avantajlarından biri de fatura kesme zorunluluğunun olmamasıdır.
Eticaret Türleri

Tüm E-ticaret Türleri

 1. B2B (Business to Business): İşletmeler diğer işletmelere satış yapar. Genellikle alıcı, ürünleri tüketiciye yeniden satar.
 2. B2C (Business to customer): İşletmeler bireysel tüketicilere (son kullanıcılara) satış yapar.
 3. C2B (Consumer to Business): Tüketiciler işletmelere satış yapar. C2B işletmeleri, müşterilerin diğer şirketlere satış yapmasına izin verir.
 4. C2C (Consumer to Consumer): Tüketiciler diğer tüketicilere satış yapar. İşletmeler, tüketicileri birbirine bağlayan online pazar yerleri yaratır. Örn: trendyol, n11
 5. B2G (Business to Government): İşletmeden devlete işlem yapılan bir E-ticaret modelidir.
 6. B2E (Business to Employee): İşletmelerin sadece çalışanlarına çevrimiçi bir şekilde ürünlerin satılmasıdır.
 7. M2M (Machine to Machine): Makineler arası ticaret olarak adlandırılan “M2M” Machine to machine’nin gelecekte olması planlanıyor.
 8. G2B (Government to Business): B2G modelinin tersidir. Devletin işletmeler için sunduğu ürün veya hizmetleri ifade eder.
 9. G2G (Government to Government): Bir devletten başka bir devlete olan ticaret türüdür.
 10. G2C (Government to Consumer): Devletten Son tüketiciye olan ticaret türüdür.
 11. C2G (Consumer to Government): Tüketiciden Devlete olan ticaret türüdür.
 12. S2B (Social to Business): Sosyal medya ve İşletmeler arasında olan ticaret türüdür.
 13. S2C (Social to Consumer): Sosyal Medya ve Tüketici arasında olan ticaret türüdür.
0/5 (0 Reviews)

1 Yorum

Ömer Hayyam
22 Mayıs 2023

Eticaret modellerinin bukadar çok oldugunu bilmiyordum b2b, b2c, c2b bunları biliyordum ama g2g m2m s2b s2c gibi olan modelleri bilmiyordum keşke link paylaşma butonu olsaydı

Yanıtla

Yorum Yap :)