Ana Sayfa Arama Motorları Google Merchant Center Nedir? Neden Önemlidir ?

Google Merchant Center Nedir? Neden Önemlidir ?

305
0

Google Merchant Center

Google Merchant Center nedir?

Google Merchant Center, mağaza ve ürün verilerinizi Google’a yüklemenize ve bunları Alışveriş reklamları ve diğer Google hizmetleri için kullanılabilir hale getirmenize yardımcı olan bir araçtır. Merchant Center’ı kullanmaya başlama hakkında daha fazla bilgi

Alışveriş reklamları nedir?

Alışveriş reklamları, alışveriş yapanların ürünlerinizi Google’da hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. Satıcı olarak Alışveriş reklamlarında aşağıdaki avantajlardan faydalanırsınız:

 • Daha fazla potansiyel alıcı çekebilirsiniz. Alışveriş yapan kişilere, Google’da satın alacakları öğeleri ararken ulaşırsınız.
 • Ürün bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Ürün bilgilerinizin doğruluğunu ve güncelliğini koruyabilirsiniz. Böylece müşterileriniz, aradıkları alakalı ve güncel öğeleri bulur.

Google Ads ve Merchant Center hesaplarınızı bağlayarak ürünlerinizi Alışveriş reklamları üzerinden doğrudan kullanıcılara sunabilirsiniz.

Şu anda 40’tan fazla ülkede kullanıma sunulan Alışveriş reklamları, daha çok sayıda ülkede de beta sürümündedir. Bu reklamların kullanılabildiği ülkeler ve para birimleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yerel katalog reklamlar, yerel envanter reklamlarını destekleyen tüm ülkelerde kullanılabilir.

 

Merchant Center’dan Alışveriş kampanyası oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Başlangıç Kılavuzumuzu inceleyin.

 

Ürünlerimi Google’da ilgili yerlerde nasıl gösteririm?

Ürün bilgilerinizin Google’da ilgili yerlerde gösterilmesini seçerek kullanıcıların mağazanızdaki ürünleri, Google Görseller’deki zengin ürün sonuçları ve Google Arama‘daki zengin sonuçlar da dahil olmak üzere farklı Google platformlarında görmesini sağlayabilirsiniz. Bu program size ücretsizdir. Merchant Center hesabınızda ürün verisi feed’iniz olması yeterlidir. Ayrıca web sitenizde yapılandırılmış veriler olması önerilir. Google web sitelerini taramak ve feed’leri otomatik olarak oluşturmak için schema.org’u kullanır. Ürünlerinizi Google’da ilgili yerlerde gösterme hakkında daha fazla bilgi edinin.


Google Merchant Center’da gezinme

Google Merchant Center’ı feed’leri yönetirken, verileri görüntülerken ve ürünlerinizle ilgili programları keşfederken yararlanabileceğiniz bir kaynak olarak kullanın. Son duyuruları ve hesabınızın kontrol paneli verilerini görüntülemek için Ana Sayfa‘ya gidin. Ürünler sayfasında birleştirilmiş ürün feed’i ve veri kalitesi bilgilerini görebilirsiniz. Gezinme panelindeki her bir Program sayfası altında program bilgilerini ve yapılandırmanızı yönetin ve hesap düzeyi hizmetlerinizi yapılandırmak için Gönderim ve Vergi sayfalarını kullanın.

Ana sayfa

Merchant Center duyurularını ve Kontrol Paneli bilgilerinizi hızlıca görüntülemek için gezinme panelinden Ana sayfa’ya gidin. Kontrol Paneli; ürün verilerine genel bakış, feed bilgileri ve Alışveriş reklamı tıklamaları gibi kartlar içerir. Ürün verilerinizle ilgili daha fazla bilgi almak için veri teşhislerine ve ürün feed’lerine yönlendiren doğrudan bağlantıları izleyin.

İşletme bilgileri

İşletme bilgileri ve ayrıntılarınızı İşletme bilgileri bölümünde yönetin.

Ürünler

Ürünler bölümü; feed’lerinizi yönetmeniz, feed veri kalitesini incelemeniz ve ürünlerinizin ayrıntılı bir listesini merkezi bir yerde görüntülemenizi sağlar. Ürün verilerinizle ilgili tüm bilgi ve yapılandırmaya hızlıca erişmek için Ürünler sayfasını kullanın.

 • Teşhis: Ürün verilerinizle ilgili mevcut ve geçmiş sorunları inceleyip giderin. Farklı bağlamlar ve programlarda ürün uygunluğu hakkında daha fazla bilgi için bağlam filtresini kullanın.
 • Feed’ler: Feed kaydedin ve yükleyin. Feed kaydetme ve yükleme hakkında daha fazla bilgi edinin. Feed’ler sayfasından, feed’lerle ilgili çeşitli araçlara (ör. feed kuralları ve indirilebilir hata raporları) erişebilirsiniz.
 • Liste: Gönderdiğiniz ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgileri görüntüleyin ve belirli ürünleri arayın. Tüm tıklama verileri, Google Ads’teki verilere dayanır ve Google Ads hesabınızın saat dilimi temel alınarak hesaplanır. Sağlanan veriler, geçmiş 30 güne dayalıdır.  Daha fazla bilgi edinin
  • Not: Merchant Center hesabınıza birden çok Google Ads hesabı bağlıysa tıklama verileri bu hesaplardan toplanır. Reklamlarınızın performansına ilişkin eksiksiz raporlar için bağlı Google Ads hesabınıza bakın.

Vergi ve Gönderim

 • Vergi: Vergi ayarlarınızı oluşturun ve yönetin. Ürün düzeyindeki vergi özelliklerinin bu ayarları geçersiz kılacağını unutmayın. Daha fazla bilgi edinin
 • Gönderim: Gönderim yöntemlerinizi oluşturun ve yönetin. Ürün düzeyindeki gönderim özelliklerinin bu ayarları geçersiz kılacağını unutmayın. Daha fazla bilgi edinin

Diğer program içerikleri

Programlar sayfası, Merchant Center’da bulunan ve bazıları işletmenize uygun olabilecek çeşitli programları öne çıkaran kartlar içerir. Hesabınızın sağ üst köşesindeki 3 nokta simgesinin altında Programlar sayfasını bulun. Kartlardaki Daha fazla bilgi edinin seçeneğini tıklayarak çeşitli programlar hakkında bilgi edinmeye devam edin ve Başlayın‘ı seçerek katılmak istediğiniz bir programa olan ilginizi belirtin.

İleti arşivi

Hesabınızın sağ üst köşesindeki Posta simgesini tıklayarak Merchant Center’daki son hesap bildirimlerini görüntüleyin. İleti arşivinizde bildirimler, uyarılar ve Merchant Center kişilerinize gönderilmiş duyurular gibi iletiler depolanır. Feed durumu bildirimleri, 90 günden sonra ileti arşivinden kaldırılır. Bu özellik henüz çok müşterili üst hesaplarda kullanılamıyor.

Hesap ayarlarını yönetme

Yeni hesap ayarları açılır menüsünden hesap tercihlerinizi, hesap bağlantılarınızı, Merchant Center kullanıcılarını ve daha birçok şeyi yönetebilirsiniz. Hesap yönetim tercihlerinize gitmek için hesabınızın sağ üst köşesindeki 3 nokta simgesini tıklayın.

 • Hesap tercihleri: Saat diliminizi ve dil tercihlerinizi yönetin.
 • Hesap bağlama: Google Ads, Google Marketing Platform ve desteklenen e-ticaret platformlarınızı Merchant Center’a bağlayın.
  • Google Ads: Merchant Center ve Google Ads hesaplarınızı bağlayın. Daha fazla bilgi edinin
  • Google Marketing Platform: Merchant Center ve Display & Video 360 hesabınızı bağlayın. Daha fazla bilgi edinin
  • E-ticaret platformu: Merchant Center ve desteklenen e-ticaret platformu hesaplarınızı bağlayın. Daha fazla bilgi
 • Otomatik öğe güncellemeleri: Google’ın internet sitenizde bulunan yapılandırılmış veri biçimlendirmesine dayanarak öğelerinizi güncellemesine izin vermek için otomatik öğe güncellemelerini etkinleştirin. Daha fazla bilgi
 • Kullanıcılar: Birden fazla kullanıcının hesabınıza erişmesine izin verin ve Merchant Center için kullanıcı erişim düzeyi ile yönetim sahipliğini ayarlayın. Kullanıcılar, tek bir Google hesabından birden fazla Merchant Center hesabına erişebilir ve gezinme panelindeki genişlet simgesini tıklayarak hesaplar arasında gezinebilir. Kullanıcı erişimi hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • STFP/FTP/GCS: Ürün verilerini Google’ın sunucularına aktarmak için SFTP (tercih edilen), FTP veya Google Cloud Storage (GCS) kullanın.  SFTP ve FTP ya da Google Cloud Storage ile yükleme yapma hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • API teşhisi: Ürün listelemelerinizi programlı bir şekilde yüklemenizi sağlayan Alışveriş için Content API’yi (gelişmiş) kurun. Ayrıca, bu sayfadaki API çağrısı hatalarını da inceleyin.
 • Merchant Center programları: Merchant Center’da, ürünlerinizin reklamını yayınlamanıza yardımcı olabilecek programlar keşfedin.

Merchant Center kurallarına uyma

Bir Merchant Center hesabı oluşturup ürün verilerinizi hazırlamadan önce, işletmenizin aşağıda belirtilen Merchant Center kurallarına uyduğundan emin olun:

Sadece doğrudan satın alınabilecek ürünleri tanıtın

Alışveriş reklamlarında tanıttığınız ürünlerin mağazanızdan satın alınabiliyor olması gerekir. Satış Ortağı Reklamcılığı Beta katılımcısı olunan veya Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AEA) ya da İsviçre’de Karşılaştırmalı Alışveriş Hizmeti (CSS) sunulan durumlar haricinde, satış ortağı veya tıklama başına ödeme bağlantılarını tanıtmak için Alışveriş reklamlarını kullanmanıza izin verilmez.

Alışveriş reklamında tanıtılan bağlantıların, kullanıcıları doğrudan reklamı yapılan ürünü satın alabilecekleri bir sayfaya yönlendirmesi gerekir.

“Ağın kötüye kullanımı” politikası hakkında daha fazla bilgi

Ticaret siteleri ve ajanslar hakkında daha fazla bilgi

Resmi bir dil kullanın

Ürünlerinizi belirli bir ülkeye tanıtırken o ülkenin resmi bir dilini kullanın.

Ürünlerinizin reklamını birden fazla resmi dilde de yapabilirsiniz. Her dil için farklı ürün verileri gönderdiğinizden ve ürün verilerinin aynı dilde açılış sayfalarına bağlantı verdiğinden emin olmanız yeterlidir.

Özellikle şunlar için aynı resmi dili kullanın:

 • Web siteniz
 • Gönderdiğiniz ürün verileri
 • Ürün verilerinizi kaydederken seçtiğiniz dil

Ülkeniz için geçerli resmi diller hakkında daha fazla bilgi

Müşterilere iade ve geri ödeme politikanızdan bahsedin

Kullanıcılar sitenizden ürün satın alırken iade ve geri ödeme politikanıza erişebilmelidir. İade ve geri ödeme politikanızın açık ve bulunmasının kolay olduğundan emin olun. İade ve geri ödeme sunmuyor olsanız bile politikanızı açıkça ifade edin.

Politikanız aşağıdakiler de dahil olmak üzere iade ve geri ödeme işlemlerini nasıl ele aldığınızı tam olarak açıklamalıdır:

 • Kullanıcının yapması gerekenler
 • Hangi durumlarda iade ve geri ödeme sunduğunuz
 • İadeleri kabul ettiğiniz zaman dilimi
 • Kullanıcının geri ödeme alabileceği zaman

Unutmamanız gereken noktalar

İade ve geri ödeme işlemlerini kendiniz halletmelisiniz. Google, iade veya geri ödeme işlemlerini onaylamaz veya gerçekleştirmez.

“Kendini veya ürünü yanlış tanıtma” politikası hakkında daha fazla bilgi

Kullanıcı bilgilerini hassas ve güvenli biçimde toplayın

Kullanıcılardan topladığınız bilgiler konusunda dikkatli olun. Özellikle şu kurallara uyun:

 • Kredi kartı numaraları gibi kişisel bilgileri SSL korumalı bir sayfada güvenli biçimde toplayın
 • Kullanıcılarınızın iletişim bilgilerini satmayın
 • Kullanıcıların kişisel bilgilerini veya görüntülerini rızaları olmaksızın reklamlarda kullanmayın
 • Sitenizin birincil amacı kullanıcıların kişisel bilgilerini toplamak olmamalıdır
 • Aşağıdaki gibi belirli durumlar haricinde ücretsiz öğe veya teşvik sunmayın:
  • Satın alınan ürünle birlikte
  • Bir pazarlama kampanyasının parçası olarak
  • Birincil amaç kullanıcılardan kişisel bilgi toplamak olmadığında

“Sorumsuzca veri toplama ve kullanma” politikası hakkında daha fazla bilgi

İlgili Alışveriş reklamları politikalarına uyun

Google, Alışveriş reklamları yoluyla ve Google’daki ilgili yerlerde tam olarak hangi içerik türlerinin reklamını yapıp yapamayacağınız konusunda bu makalede özel olarak belirtilmeyen başka politikalara sahiptir. Bu nedenle, Merchant Center hesabına kaydolmadan önce reklamını yapmayı planladığınız ürünlerin ilgili Alışveriş politikalarına uygun olduğundan emin olun.Alışveriş reklamları, Shopping Actions ve diğer Merchant Center programları için politikalar vardır. Alışveriş politikaları hakkında daha fazla bilgi

Web sitenizin URL’sini doğrulayın ve kullanım hakkını alın

Sitenizin sahibi olduğunu garanti altına almak ve başkalarının sitenizin kullanım hakkını talep etmesini önlemek için Search Console’da alanınızın kullanıp hakkını alma talebinde bulunup ve alanınızı doğrulamanız gerekir. URL’nizi doğrulamak için web sitenizin HTML’sini düzenleyebiliyor veya sunucunuza dosya yükleyebiliyor olmanız gerekir.

URL’nizi doğrulama ve hak talebinde bulunma hakkında daha fazla bilgi

İnternet sitesi gereksinimleri

Siteniz için site düzeyindeki gereksinimleri ana hatlarıyla belirten bir dizi politikamız bulunmaktadır. Katıldığınız Merchant Center Programlarına göre sitenizde birkaç temel gereksinimi kontrol edebiliriz:

 • Doğru iletişim bilgileri. Web sitenizde, telefon numarası ve/veya e-posta adresi dahil olmak üzere yeterli ve doğru iletişim bilgileri gösterilmelidir.
 • Güvenli ödeme süreci. Ödeme ve işlem bilgileri ile kullanıcının hassas ve mali kişisel bilgileri alınırken bu işlemlerin güvenli bir işleme sunucusu üzerinden gerçekleştirilmesi gerekir (Geçerli bir SSL sertifikasıyla birlikte SSL korumalı – https://).
 • İade politikası. Siteniz kullanıcılara net ve göze çarpan bir iade politikası sağlamalıdır.
 • Faturalandırma şartları ve koşulları. Sitenizde net ve göze çarpan faturalandırma şartları ve koşulları sağlanmalıdır.
 • Eksiksiz satın alma süreci. Kullanıcılar öğeleri alışveriş sepetine başarıyla ekleyebilmeli ve ödeme sürecini eksiksiz olarak tamamlayabilmelidir.

Açılış sayfası koşulları hakkında daha fazla bilgi

Verilerinizin ürün verileri spesifikasyonuna uygun olduğundan emin olun

Ürünlerinizi Merchant Center yoluyla göndermeye hazır olduğunuzda, ürün verilerinizi ürün verileri spesifikasyonuna uyacak şekilde biçimlendirmeniz gerekir. Bunlar, verilerinizi anlayabileceğimiz şekilde nasıl göndereceğinizi açıklayan biçimlendirme kurallarıdır.

Spesifikasyonda çokça bilgi bulunsa da, nihayetinde ne tür bilgileri göndermeniz gerektiğini anlamak için baştan sona okumak faydalı olabilir.

Ürün verileri spesifikasyonu hakkında daha fazla bilgi

Merchant Center hesabınızda düzenli olarak oturum açın

Hesabınızın etkin durumda kalması için Merchant Center hesabınızda en az 14 ayda bir oturum açın. Arada bir oturum açmak, ürün verilerinizin güncel olduğunu bilmemize olanak tanır.


Merchant Center hesabı oluşturma

Google Merchant Center’ı kullanabilmek için önce bir Google hesabına kaydolmanız gerekir. Zaten bir Google hesabınız (Gmail gibi) varsa başlamak için merchants.google.com adresine gidip oturum açın.

Google hesabınız yoksa accounts.google.com adresine gidip Hesap oluştur‘u tıklayın. Yeni bir hesap oluşturmak için gereken adımları uygulayın.

Merchant Center hesabınızı oluşturduğunuzda, şu işlemleri tamamlamanız istenir:

 1. Hesabınızı yapılandırma ve konum seçme
 2. Hizmet Şartları’nı kabul etme

Merchant Center hesabınızı ayarlama

Merchant Center’ın İşletme bilgileri bölümünde işletmenizle ilgili temel bilgileri paylaşın. İşletme bilgileri bölümünü, Merchant Center hesabınızın gezinme panelinde bulabilirsiniz. Bu bilgiler, Alışveriş reklamları gibi farklı Merchant Center programlarında kullanılır.

İşletme bilgilerinizi ekleme

İşletme Bilgileri

Google, İnternet üzerindeki ürünlerinizi görüntüleyen kullanıcılara göstermek için gönderdiğiniz bu işletme bilgilerini kullanır.

 • İşletmenin görünen adı: İşletmenizin veya mağazanızın adıdır. İşletmenin görünen adı, mağaza adı kurallarına uygun olmalıdır ve reklamlarınızda gösterilir.
 • Web sitesi: Ürünlerinizi barındıran alandır. URL’nizin http:// (veya https://) ile başlaması ve tam alan adınızı içermesi gerekir.
 • İşletme adresi: Genel merkezinizin yeri veya işletmenizin kayıtlı olduğu yerdir.
 • Kore işletme kayıt numarası: Varsa 10 haneli işletme kayıt numaranızdır (BRN).
 • Birincil kullanıcılar: Merchant Center hesabınızı kullanacak veya hesap hareketlerinizle ilgili e-posta alacak kişilerdir.
  • Standart: Google Merchant Center’da oturum açabilen ve “Kullanıcılar”, “Merchant Center programları” ve “Siparişler ve Ödemeler” sekmeleri dışında tüm hesap bilgilerine erişebilen kullanıcılardır.
  • Yönetici: Standart erişime ve ek yetkilere sahip kullanıcılardır. Yöneticiler, “Kullanıcılar” sekmesinde kullanıcı rollerini ekleyebilir, silebilir veya düzenleyebilir ve programları etkinleştirip devre dışı bırakabilecekleri “Merchant Center programları” sekmesine erişebilirler.
  • E-posta gönderilecek kişiler: Hesabınıza erişme yetkisine sahip olmayan ancak tercihlere dayalı olarak belirli e-posta bildirimlerini alacak olan kullanıcılardır.
 • İkincil kullanıcı türleri:
  • Sipariş yönetimi: Sipariş yönetiminden sorumlu olan kullanıcılardır.
  • Google Müşteri Yorumları: Google Müşteri Yorumları’na katılıyorsanız bu kullanıcı rolünü görürsünüz. Erişimi yalnızca Merchant Center’daki Google Müşteri Yorumları bölümüyle sınırlandırmak için Google Müşteri Yorumları rolünü kullanın. Kendilerine yalnızca Google Müşteri Yorumları rolü atanan kullanıcılar, Merchant Center’ın diğer bölümlerine erişemez. Standart ve Yönetici kullanıcıları, varsayılan olarak Google Müşteri Yorumları bölümüne erişebilir.
  • Ödemeler yöneticisi: Ödeme ayarlarını (ör. işletme ve vergi bilgileri, banka hesabı ayarları) yönetebilen ve “Ödeme analisti” rolüne erişim verebilen (ayrıca “Ödeme analisti” rolüne erişimi olan) kullanıcılardır
  • Ödeme analisti: Ödeme hesap özetlerine erişimi olan kullanıcılardır.
 • Müşteri hizmetleri iletişim bilgileri (isteğe bağlı): Web sitenizden müşteri hizmetleri iletişim e-postası, URL’si ve numarası.

Web sitesi

İşletme bilgileri altındaki Web sitesi sayfasında web sitenizin URL’sini doğrulayın ve siteyle ilgili hak talebinde bulunun. Web sitenizin URL’siyle ilgili hak talebinde bulunmak için bu sayfayı kullanın ve URL’nizi güncellemek için İşletme bilgileri bölümüne gidin.

Not: Ürün açılış sayfanızın bağlantısı, Merchant Center’da kaydettiğiniz alanla eşleşmelidir. Siteniz http://www.example.com/ ise http://www.example.com/item1.html gibi URL’leri eklemek için “link [bağlantı]” özelliği gerekir.

Çoğu durumda girilecek en iyi URL, sitenizin en üst düzey URL’sidir. Örneğin, http://example.com. Mağazanızı barındırmak için yolun bir alt ana makinesini kullanıyorsanız bunun URL’nize eklenmesi gerekir. Örneğin, http://stores.example.com/mystore.

Web sitesi URL’si gereksinimleri

Merchant Center hesabınızda kullanılan web sitesi URL’si, aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

 • http:// veya https:// ile başlamalıdır
 • IP adresi (ör. http://10.127.127.127) kullanımına izin verilmez
 • Bağlantı noktası (ör. http://www.example.com:8080) kullanımına izin verilmez
 • Parça (ör. http://www.example.com#top) kullanımına izin verilmez
 • Web sitesi gereksinimleriyle ilgili Merchant Center kurallarına uymalıdır

Birden fazla alan için öğe göndermek istiyorsanız çok müşterili hesap oluşturmanız gerekir.


İnternet sitenizin URL’sini doğrulama ve bu URL ile ilgili hak talebinde bulunma

Merchant Center’a ürün verisi yükleyebilmek için mağazanızın web sitesi URL’sini doğrulamanız ve bu URL ile ilgili hak talebinde bulunmanız gerekir. Doğrulama işlemiyle, bu web sitesi URL’sinin yetkili sahibi olduğunuz Google’a bildirilir. Hak talebinde bulunarak, doğrulanan web sitesi URL’sini Merchant Center hesabınızla ilişkilendirirsiniz.
Bu makalede, internet sitenizle ilgili nasıl hak talebinde bulunacağınız ve sitenizi nasıl doğrulayacağınız gösterilmektedir.

İşleyiş şekli

Daha önce Google’da web sitenizin URL’sini doğrulamadıysanız yapacağınız ilk işlem web sitenizi doğrulamak olur. Bunu yapmak için, Google’ın web sitenizle iletişim kurmasını sağlayan dört yöntemden birini seçersiniz. Bu yöntemlerde, Google’ın sitenizi bulabilmesi için sitenize işaretçiler eklenir ve hem web sitenizin hem de Merchant Center hesabınızın yetkili sahibi olduğunuz doğrulanır. Bu kod, Google’a farklı türden herhangi bir erişim veya izin vermez.

İşlemi tamamlamak için, sitenizle ilgili hak talebinde bulunursunuz. Bu işlem, doğruladığınız URL’yi Merchant Center hesabınızda kullanabilmek için ayırttığınız anlamına gelir.

İnternet sitenizin URL’sini daha önceden Google’da doğruladıysanız süreci Merchant Center’dan ayrılmadan tamamlayabilirsiniz. Google, internet sitenizin bilgilerini Google Hesabınız üzerinden ilişkilendirir. Google Search Console ürününe aşinaysanız ve internet sitenizin URL’sini önceden doğruladıysanız Merchant Center hesabınızdan kolayca hak talebinde bulunabilirsiniz. Google Search Console hakkında daha fazla bilgi

Unutmamanız gereken noktalar
Ürün verilerinizde sunduğunuz bağlantıların, en üst düzey alan (ör. .com, .net) da dahil olmak üzere, hesabınızda hak talebinde bulunduğunuz URL ile eşleşmesi gerekir. Merchant Center hesabınızda kayıtlı alan dışında başka bir alan için gönderilen öğeler başarıyla işlenmez.

Talimatlar

1. Adım: Merchant Center’da internet sitenizin URL’sini girin

Merchant Center hesabınızı oluştururken mağazanızın internet sitesi URL’sini girdiyseniz 2. Adıma geçebilirsiniz. Merchant Center hesabınızı oluştururken mağazanızın internet sitesi URL’sini girmediyseniz dilediğiniz zaman aşağıdaki adımları uygulayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz:

1. Merchant Center hesabınızda oturum açın.
2. Gezinme panelinden İşletme bilgileri‘ni tıklayın.
3. Sayfa menüsünden İşletmeniz hakkında‘yı tıklayarak “İşletmeniz hakkında” sayfasını açın.
4. Web sitesi bölümünü açmak için tıklayın.
5. URL’nizi girin. URL gereksinimleri hakkında bilgi edinin.
6. Kaydet‘i tıklayın.

2. Adım: İnternet sitenizin URL’sini doğrulayın ve hak talebinde bulunun

İnternet sitenizi kurulum sırasında zaten doğruladıysanız 3. adıma geçebilirsiniz.

İnternet sitenizi doğruladığınızda, internet sitenizin URL’sinin sahibi olduğunuz ve site içeriğini düzenleyebildiğiniz onaylanır. İnternet sitenizi doğrulamak için izleyebileceğiniz dört yöntem mevcuttur. Google bu seçenekler sayesinde, internet sitesinin sahibi olduğunuzu ve bu sitede düzenleme erişiminizin bulunduğunu doğrulayabilir.

HTML dosyası yükleme (en yaygın yöntem)

Sunucunuza bir HTML dosyası yüklersiniz. Ardından, dosyanın belirtilen konumda bulunduğu doğrulanır. Bu yöntemi izleyebilmek için sunucunuza yeni dosya yükleyebilmeniz gerekir. Doğrulamanın geçerliliğini koruması için, internet sitenizin URL’sini doğrulayıp URL ile ilgili hak talebinde bulunduktan sonra bile HTML dosyasını kaldırmayın.
 1. Bu sayfadaki talimatlarda verilen HTML dosyasını indirin.
 2. Dosyayı internet sitenize yükleyin.
 3. Aynı sayfada belirtilmiş olan siteye giderek yüklemenin başarılı olduğunu onaylayın.

HTML etiketi

Ana sayfaya meta etiket ekleyin. Kısa bir HTML kod satırını kopyalayıp internet sitenizin koduna yapıştırın. Bu kod yalnızca bir işaretçidir ve siteniz için Google’a erişim veya izin vermez. Bu yöntemi kullanabilmek için sitenizin dizin sayfasına ait HTML kodunu düzenleyebilmeniz gerekir. Doğrulamanın geçerliliğini koruması için, internet sitenizin URL’sini doğrulayıp URL ile ilgili hak talebinde bulunduktan sonra bile HTML etiketini kaldırmayın.

 1. Merchant Center‘da oturum açın.
 2. Sayfa menüsünden İşletme bilgileri‘ni, ardından Web sitesi‘ni tıklayın.
 3. “Alternatif yöntemler”in altından HTML etiketi‘ni seçin.
 4. Hesabınız için oluşturulan meta etiketi kopyalayın.
 5. Etiket kodunu sitenizin ana sayfasına yapıştırın. Etiket, ilk <body> bölümünden önce <head> bölümüne eklenmelidir.

Google Analytics

Zaten Google Analytics’i kullanıyorsanız sitenizi izlemek için kullandığınız mevcut Google Analytics kodunu ekleyebilirsiniz. Bu yöntemi izleyebilmek için Google Analytics hesabının yöneticisi olmanız gerekir. Google Analytics izleme kodu, yalnızca internet sitesi URL’nizin sahipliğinin doğrulanması için kullanılır. Google Analytics verilerinin hiçbirine erişilmez.
 1. Google Analytics hesabınızda oturum açın.
 2. Yönetici‘yi tıklayın.
 3. Hesap” sütunundaki menüden bir hesap seçin.
 4. Mülk” sütunundaki menüden bir mülk seçin.
 5. “Mülk”ün altında İzleme Bilgileri > İzleme Kodu‘nu tıklayın.
 6. İzleme kimliğiniz ve mülk numaranız, sayfanın üst kısmında görüntülenir.
 7. İnternet sitenizin izleme kodu snippet’i, Web sitesi izleme bölümünün altında görüntülenir.
 8. Google Analytics hesabınız için oluşturulan meta etiketi kopyalayın.
 9. Etiket kodunu sitenizin ana sayfasına yapıştırın. Etiket, ilk <body> bölümünden önce <head> bölümüne eklenmelidir.

Google Etiket Yöneticisi

İnternet sitenize bir container yükleyin. Google Etiket Yöneticisi hesap düzeyinde “Yönetici” rolüne sahip olmanız gerekir. Google Etiket Yöneticisi container kimliği, yalnızca internet sitesi sahipliğini doğrulamak için kullanılır. Google Etiket Yöneticisi verilerinin hiçbirine erişilmez.
 1. Google Etiket Yöneticisi‘nde oturum açın.
 2. Kapsayıcı oluşturun.
 3. Kapsayıcı snippet’ini sitenize ekleyerek bir kapsayıcı yükleyin.

1. Adım: İnternet sitenizin URL’si ile ilgili hak talebinde bulunun

Web sitenizin URL’si ile ilgili hak talebinde bulunarak, web sitenizi Merchant Center hesabınızla bağlantılı olarak kullanmak için münhasır hak elde edersiniz.

Google’da yeni olan bir URL ile ilgili hak talebinde bulunma

HTML dosyası yükleme, HTML etiketi, Google Analytics veya Google Etiket Yöneticisi doğrulaması için gerekli adımları tamamladıktan sonra:
 1. Merchant Center hesabınızdaki Web sitesi sayfasına dönün.
 2. İzlediğiniz doğrulama yöntemine bağlı olarak, HTML dosya yükleme kutusunu veya Alternatif yöntemler kutusunu genişletin.
 3. Doğrula ve hak talebinde bulun‘u tıklayın.

Google Search Console’da daha önce doğruladığınız bir URL ile ilgili hak talebinde bulunma

 1. Hem Merchant Center hem de Search Console hesabınız için aynı e-posta adresini ekleyerek, URL’niz ile ilgili hak talebinde bulunabilirsiniz.
  1. Alanınız mevcut bir Google Search Console hesabında zaten doğrulanmışsa Merchant Center’da bu URL ile ilgili hak talebinde bulunmanın en kolay yolu, Merchant Center hesabınız için kullanılan Google hesabını, doğrulanmış Google Search Console hesabının Sahibi olarak eklemektir.
  2. Search Console hesabının geçerli Sahibi olan bir Google hesabını, Merchant Center hesabınız için giriş hesabı olarak da ekleyebilirsiniz.
 2. Merchant Center ve doğrulanmış Search Console hesabınız için aynı giriş e-postasını ekledikten sonra, internet sitenizin Merchant Center’da doğrulanmış olarak listelendiğini görürsünüz. Hesaba kaydolurken veya Web sitesiyle ilgili hak talebinde bulun öğesini seçerek İşletmeniz hakkında sayfasından, internet sitesi URL’si ile ilgili hak talebinde bulunmanız gerekir.

Birden fazla internet sitesi alanı kullanılırken nasıl doğrulama yapılır?

Çok müşterili hesaplar sayesinde birden çok internet sitesi alanı için öğe gönderebilirsiniz.

Çok müşterili hesap sahipleri, üst hesap için bir internet sitesi URL’sini doğrulayıp bu URL ile ilgili hak talebinde bulunabilir. Genellikle üst hesabın, üst düzey alanı (ör. http://example.com) doğrulayıp bu alanla ilgili hak talebinde bulunması gerekir. Bu sayede her alt hesap sahibi, hak talebini otomatik olarak devralır ve bu alan için ürün gönderebilir.

Alternatif olarak, her bir alt hesap, tamamen farklı bir internet sitesi URL’sini doğrulamayı ve bu URL ile ilgili hak talebinde bulunmayı da tercih edebilir.

Çok müşterili hesaplar için internet sitesi URL’lerini doğrulama ve URL’ler ile ilgili hak talebinde bulunma konusunda bilgi edinin

 

İlgili bağlantılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz