Ana Sayfa Arama Motorları Xml Nedir, XML Bayilik, Xml Entegrasyonu Nedir ?

Xml Nedir, XML Bayilik, Xml Entegrasyonu Nedir ?

191
0
xml entegrasyon nedir
XML Nedir?

XML nedir? EXtensible Markup Language (Genişletilebilir İşaretleme Dili) ifadesinin kısaltması olarak kullanılan XML, web sayfalarında kullanılan bir belge biçimlendirme dilidir. XML; bilgiye erişme, verileri ve uygulamaları kullanma, depolama, iletme ve görüntüleme işlemlerini kolaylaştırmak için platformlardan ve sistemlerden bağımsız olacak şekilde tasarlanan ve belli bazı formatları olan açık bir standarttır. Yani esasen XML, standart yöntemler kullanarak metin verilerini depolamak, işlemek ve paylaşmak için insanlar arasında yapılan bir anlaşma olarak tanımlanabilir. Genel tanımı daha iyi açıklayabilmek için öncelikle işaretleme dilinin (markup language) ne olduğunun bilinmesi faydalı olacaktır.

XML Tam Olarak Neye Benziyor?

XML de en çok bilinen işaretleme dillerinden biridir. Peki, XML nedir, tam olarak neye benziyor ve yapısı tam olarak nasıl? XML dokümanı genel olarak “<” ve “>” işaretleri arasında yazılan başlangıç etiketi ile “<”, “>” ve aradaki “/” işareti ile oluşturulan bitiş etiketinin arasında bulunan verilerin oluşturduğu ağaç yapısıdır. Örneğin bir ileti ile ad, e-posta ve mesaj gibi bilgileri XML düzeninde aşağıdaki gibi gösterebiliriz:

Burada “ileti” kök öğedir (root element). Altındaki bilgiler de onun alt öğeleri yapraklarıdır (leaves). Çoğu zaman etiketlerin isminden başka attributes adı verilen nitelikleri de bulunur. Burada her bir metin ayrı ayrı etiketlendirilerek anlamlandırılmaktadır. Oluşturulan XML dokümanları beklendiği gibi iyi biçimlendirilmiş ise (well-formed) makineler tarafından da okunarak işlenebilir. XML özet olarak bu şekilde gösterilebilir ancak bunlara ek olarak XML’nin başka bir kilit noktası olan belge türü ile (Document type definition, DTD) belge türünün belirtildiğinin altını çizmek gerekiyor. XML’in söz dizimi ve genel geçer kuralları XML Söz Dizimi yazısında daha detaylı inceleyeceğiz.

XML’nin genel özelliklerini ve rolünü maddeler halinde görelim:
 • XML bir meta işaretleme dilidir. Yani XML ile herhangi bir uygulama için bir XML belgesinde verinin içeriğini ve içerdiği veri tiplerini tanımlayacak özel bir işaretleme dili tanımlanabilir.
 • HTML (HyperText Markup Language) ve XML’in her ikisinde de etiket kullanılmasına rağmen HTML verinin görünümünü tanımlarken XML verinin ne olduğunu tanımlar. XML yerine HTML kullanılamaz. Bununla birlikte HTML etiketleri içerisine XML verileri yerleştirilebilir.
 • XML platformdan ve sistemlerden bağımsızdır. İşletim sistemi ne olursa olsun, XML kullanacak şekilde oluşturulmuş her program XML verilerini okuyup işleyebilir.
 • Önceden tanımlanmış sabit etiketlere ve yapıya sahip HTML ile ortak özelliklere sahip birçok ortak nokta olsa da XML’nin genişletilebilir (extensible) olarak ifade edilmesinin sebebi XML’de sabit etiketlere bağlı kalınmaması, istenilen şekilde yeni etiketlerin oluşturulabilmesidir. Yani HTML’in kullandığı etiketler önceden belirlenmiştir, XML ise verilerin yapısını açıklamak için ihtiyacımız olan her etiketi oluşturmamıza izin verir.

  XML öğelerinde tanımlama konusunda oldukça esnek olmakla birlikte birçok açıdan da oldukça katıdır. Etiketlerin nereye yerleştirilebileceğini, neye benzemesi gerektiğini, hangi eleman adlarının uygun olduğunu, özelliklerin elemanlara nasıl eklendiğini vb. söyleyen XML belgeleri için bir dilbilgisi sağlar. HTML ise ufak hataları çoğunlukla görmezden gelir ama XML’de boşluk karakteri dâhil her karakter önemlidir! Hiçbir hataya izin vermez.

 • XML’nin başka bir kilit noktası belge türü kavramıdır. Document type definition (DTD) adı verilen belge türü kavramı şudur: oluşturulacak XML dokümanlarının istenilen formatta oluşturulabilmesi için belgelerin de türlere sahip olduğu kabul edilir. Belge türünde gerekli kurallar tanımlanır ve XML dokümanı hangi DTD’yi kullanacağını kendi içerisinde belirtir. Bu konuya diğer yazılarımızda detaylandırıyoruz.
 • XML, hem insanların okuyabileceği hem de makinelerin okuyabileceği şekilde tasarlanmıştır.
 • XML bilgi depolama ve iletimi için sağlam ve dayanıklı bir format sağlar. Kanıtlanmış bir standartlar sayesinde sağlamdır, bu sayede de test edilip doğrulanabilir.

  XML Bayilik Nedir?

  Son birkaç yıldır her yerde duyduğunuz XML bayiliği nedir ve ne şekilde kullanılır soruları kafanızı kurcalıyorsa, bu yazımızda sistem hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  E-ticaret sektöründeki gelişmelerin alıp başını gittiği son yıllarda, insanlar çok zaman kaybetmeden para kazanmanın yollarını araştırmaktadır. Bir e-ticaret sitesi kurmak ciddi bir yatırım istediği gibi, ürünlerin tedarik edilmesi, paketlenmesi ve teslim edilmesi için özel bir sistem gerekmektedir.

  Bu sistem için yeterli kapasitesi olmayan ama sermayesi olan bir girişimci için XML bayilik sistemi devreye girmektedir. Yani bir e-ticaret sitesindeki ürünlerin stoksuz olarak satılması anlamına gelmektedir. XML sistemini kullanan bir e-ticaret sitesi, -ürünlerin tedarikçisi olan firma da XML sistemini kullanıyorsa- stok tutmasına gerek kalmadan satış gerçekleştirebilir.

  Satış için sipariş geldiğinde, alıcı tedarikçinin sürekli güncellenen sistemindeki stok bilgisinden yararlanarak ürün stoğu gösterir. Sipariş tedarikçiye düşer ve ürünün gönderimi, sevkiyat süreci tedarikçiye bağlı olarak gelişir.

  XML Bayiliği Dezavantajları Nelerdir?

  XML bayiliği çok pratik ve sistemli bir e-ticaret sistemi olsa da, hedef müşteriler için birçok sorun söz konusu olabilir.

  Bu sorunlar tedarikçi kaynaklı gönderim ve stok sorunlarıdır. Eğer tedarikçi XML sistemini güncellemiyorsa, e-ticaret sitesinde satılan ürün stokta olmasa bile, varmış gibi gösterebilmektedir. Bu da son kullanıcı için şikayet edilen bir problemdir. Zaman kaybı, ödemenin geri dönüşüm süreci gibi etkenler, müşteriler tarafından eleştirilen kısımlar arasındadır.

Önerdiğimiz XML Bayiliği Veren Firmalar?

ufiicgiyim.com dan  Erkek, Bayan, Kız çoçuğu ve erkek çocuğuna göre  ; İç giyim, boxer, atlet, tayt, termal, külotlu çorap, çorap, zıbbın alabileceğinizi biliyormuydunuz ? .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz